نکات مهم برای نگه داری از برگ انجیری

تکثیر برگ انجیری در محیط های آپارتمانی و کم نور به آسانی انجام می شود. فرم برگ های پهن گیاه باعث نام گذاری آن شده است. در ادامه شما را با روش پرورش برگ انجیری آشنا می کنیم.

برگ انجیری با برگ های قلبی شکل بسیار مورد توجه قرار می گیرد. معمولاً در خانه های مدرن فضایی در محدوده اتاق پذیرایی به آن اختصاص داده می شود. طبیعت خاص این گیاه سبب انتخاب آن به عنوان گل آپارتمانی شده است. برای تکثیر برگ انجیری بیشتر از روش قلمه زدن استفاده می شود.

برگ انجیری را به عنوان گیاهی بالا رونده می شناسند. این برگ ها در ابتدای ظهور به شکل قلبی و آن گاه کم کم به شکل پهن تر خواهند شد. همزمان با پهن تر شدن این برگ ها، بریدگی های خاصی بر روی برگ نمایان می شوند.
از آن جایی که برگ انجیری به شکل قدی رشد می کند، بنابراین بیشتر افراد برای مستحکم شدن و حفظ تعادل آن از لوازم جانبی استفاده می کنند. برگ های این گیاه با فرم قلبی و لبه های صاف نمایان می شوند. تغذیه در تکثیر برگ انجیری اهمیت زیادی دارد.
تکثیر برگ انجیری

نحوه مراقبت و تکثیر برگ انجیری

برگ انجیری در طول حیات خود ثمر دهی نیز دارد و میوه آن به شکل موز و با رنگ سبز سفید دیده می شود. این میوه طویل به طول ۱۵ سانتی متر می باشد. گونه های زیادی از برگ انجیری شناخته شده اند که تعداد آن ها در حال حاضر به ۵۰ عدد می رسد.
برگ انجیری و پرورش آن
برگ انجیری در اسم لاتین با نام Swiss Cheese Plant معرفی می شود و به خانواده شیپوریان تعلق دارد. نام علمی آن Monstera deliciosa می باشد. این گیاه رشد خوبی در مناطق گرمسیری دارد. جزء گیاهان بومی جنگل های جنوب مکزیک و پاناما می باشد.
معمولاً برای درختچه ها یا گیاهان بومی شرایط رشد شبیه سازی می شود. به همین خاطر امکان تکثیر برگ انجیری در محیط داخلی منازل و گلخانه ها امکان پذیراست.
برگ انجیری
برای تکثیر برگ انجیری به شکل موفق، تعویض گلدان هر یک سال انجام می شود. این گیاه بیشترین رشد خود را در فصل بهار دارد و در همین فصل است که ریشه هایش از گلدان بیرون زده می شود. به همین  دلیل بهار هر سال را برای تعویض گلدان انتخاب می کنند.
هر ساله فضا برای گیاه بیشتر می گردد. در تعویض گلدان باید شرایط لازم برای غنی سازی و تکثیر برگ انجیری در نظر گرفته شود.
برگ انجیری  به نور متوسط نیاز دارد. به همین دلیل در فضای اتاق پذیرایی نگه داری می شود. برای پرورش برگ انجیری مانند تکثیر زاموفیلیا به نور غیر مستقیم تکیه کنید.
نور متوسط برای برگ انجیریبا توجه به اینکه این گیاه با برگ هایش معرفی می شود و از این برگ ها به منظور زیبایی محیط منزل استفاده می شود، لذا تمیز کردن و برق انداختن آن ها اهمیت زیادی دارد. البته این موضوع علاوه بر شادابی و زیبایی برگ انجیری سبب می گردد از شیوع آفات بر روی آن جلوگیری شود. برای پاکسازی برگ های برگ انجیری از مواد شیمیایی با نقش براق کننده ماهی یک بار استفاده می شود. برای تمیز کردن برگ های این گیاه از اسفنج و پارچه ای تمیز کمک بگیرید.
خاک تهیه شده برای برگ انجیری باید از کود آلی، خاک باغچه و خاک برگ باشد. البته در این ترکیب میزان خاک برگ از دو نوع خاک دیگر بیشتر است. منظور از خاک باغچه نیز همان گل رس می باشد.
تهیه خاک مناسب برای برگ انجیری
دمای مناسب برای این گیاه بین ۱۳ تا کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. این گیاه در دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی گراد مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. ضمن اینکه در دمای کمتر از ۱۳ درجه سانتی گراد، توان مقاومتی چندانی ندارد اما باز هم قادر به تحمل دما تا منفی ۱۰ می باشد و در دمای پایین تر از منفی ۱۰، واکنش نامناسبی از خود نشان خواهد داد.
در تابستان هفته ای یک بار و در فصل زمستان هر ۱۴ روز آبیاری می گردد. این موضوع نشان می دهد که تکثیر برگ انجیری به میزان آبیاری متکی نمی باشد. برای انجام آبیاری به خشک شدن سطح خاک دقت کنید. سطح خاک بین دو آبیاری باید خشک شده باشد.
آبیاری برگ انجیری
کود دهی برای تکثیر برگ انجیری معمولاً هر یک ماه یک بار انجام می شود. البته ضرورت کود دهی را شما با نگاه به وضعیت گیاه تشخیص می دهید.
رطوبت مورد نیاز برای این گیاه بین ۵۰ تا ۷۰ درصد می باشد. این نوع رطوبت به شکل غبارپاشی برای گیاه تامین می شود. این کار را  در زمستان به هفته ای یک بار محدود کنید و در فصل گرم هفته ای ۲ تا ۳ بار تکرار کنید.
کاشت برگ انجیری
ریشه های هوایی گیاه را با قیم خزه دار به داخل خزه هدایت کنید و ابداً آن ها را قطع نکنید.

نکات مهم برای پرورش برگ انجیری

اگر برگ های برگ انجیری خشک و چروک می باشد، نشان دهنده آبیاری کم و نامطلوب است.
اگر برگ ها خیلی شاداب و سبز نیستند یعنی نیاز به کود دهی وجود دارد و شما باید تغذیه مصنوعی را برای گیاه انجام دهید.
اگر گیاه دچار زخم و لکه های سیاه بر روی برگ هاست، یعنی محیطی که در آن قرار گرفته سرد است.
اگر برگ ها از نظر ظاهری شکسته و ناقص شده اند، یعنی گیاه از نظر فیزیکی ضربه خورده است. بهتر است محل قرار دادن آن را عوض کنید.
اگر گیاه رشد نمی کند، این موضوع نشان می دهد که نور کافی برای رشد و تکثیر برگ انجیری دریافت نمی شود.
مبارزه با آفات برگ انجیری
قهوه ای شدن نوک برگ ها نیز به دلیل کمبود آب می باشد اما اگر وسط و حاشیه برگ های گیاه قهوه ای شده است، باید در غبارپاشی اصول لازم را در نظر بگیرید. چون احتمالاً شما در معرض خورشید غبارپاشی انجام داده اید و خاصیت ذره بینی قطرات آبی سبب آسیب دیدگی و سوختگی برگ ها شده است. برگ های سوخته شده را با یک چاقوی تیز از انتها جدا کنید.
اگر رنگ برگ ها تغییر کرده و در قسمت زیرین دارای تار عنکبوت می باشند، بهتر است برای آفت کنه ریز دست به کار شوید. گیاه را هر دو هفته یک بار سم پاشی کنید. این غبار پاشی با سم باید به خصوص در زیر سطح برگ ها باشد.

اگر چه برگ های برگ انجیری دارای شکاف طبیعی هستند اما همیشه نیز این گونه نمی باشند.

زخم های سفید پنبه ای روی برگ ها نشان دهنده نوعی آفت است. سم حشره کش نفوذی برای از بین بردن این آفت مورد استفاده قرار می گیرد. این سم پاشی بهتر است هفته ای یک بار انجام شود.

اگر برگ های پایین ابتدا زرد و آن گاه قهوه ای می گردند، این موضوع نشان می دهد میزان آبیاری زیاد است. آبیاری باید در هنگام خشک شدن خاک انجام شود. البته باید از نظر وضعیت زهکشی نیز مطمئن بود.

نکات مهم برای تکثیر برگ انجیری

تکثیر برگ انجیری با استفاده از قلمه برگ

برای تکثیر برگ انجیری مانند بنفشه آفریقایی از برگ های بالغ استفاده کنید. ۲ تا ۳ برگ کامل را با چاقوی تیز از قسمت انتهایی برش بزنید. این قلمه را در یک گلدان با قطر ۱۳ سانتی متری بگذارید و کمپوست قلمه و بذر را برای محتویات داخل گلدان آماده سازید.

رشد قلمه برگ انجیری در آب

قلمه را با فاصله کمی از سطح خاک بکارید. در این کاشت جوانه انتهایی قلمه باید کاملاً از خاک بیرون باشد. برای قلمه یک میله چوبی ترتیب دهید تا تکیه گاه داشته باشد. قلمه را در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد و نور کافی بگذارید.

بر روی قلمه یک کیسه نایلون شفاف بگذارید. بهترین زمان برای تکثیر برگ انجیری میانه فصل بهار تا ابتدای تابستان می باشد. قلمه های کاشته شده در فصل تابستان ریشه خود را نمایان خواهند کرد. بعد از اطمینان از ریشه دار شدن،  کیسه پلاستیک را برداشته و گیاه را با کود مایع تغذیه کنید.

مراقبت از برگ انجیری

از روش خوابانیدن نیز می توان برای تکثیر برگ انجیری استفاده کرد. ریشه های هوایی گیاه را درون گلدان دیگری بگذارید. زمانی که این گیاهان ریشه دار شدند، آن ها را از گیاه اصلی جدا نمایید. از دیگر روش های کشت گیاه باید به کاشت بذر برگ انجیری اشاره کرد. این بذرها را با کمپوست بذر و قلمه بکارید. برای این کار گلدانی با قطر ۹ سانتی متر تهیه کنید. بعد از رشد کامل می توانید جوانه ها را به محیط بهتری انتقال دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *