نگهداری گل ارکیده

گل ارکیده، گلی منحصر بفرد، شیک و بسیار مناسب برای پرورش در آپارتمان است با دانستن شرایط نگهداری گل ارکیده آپارتمان خود را با وجود چنین گل فوق العاده ای تزیین کنید.

نگهداری گل ارکیده در منزل توجه عده کثیری را به خود جلب کرده است و راز جذابیت این گل ماندگاری طولانی مدت آن است. این گل زیبا در گلدان به مدت سه تا شش ماه گل می دهد و به صورت تک شاخه نیز تا یک ماه می توانید زیبا و شاداب بماند.

نگهداری گل ارکیده و پرورش آن در منزل با بهترین روش :

ارکیده ها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ ها هستند. بیش از ۳۰۰۰۰ گونه مختلف و بیش از  ۲۰۰۰۰۰ گونه ی هیبرید دارد. گونه های تجاری امروزه به دو دسته فالانوپسیس و سیمبیدیوم تقسیم می شوند. گونه ی فالاموپسیس به ارکیده ی پروانه ای یا شاپرکی معروف است.

گل ارکید و نگهداری از آن

اندازه ی گل های ارکیده بین ۵ تا ۱۲ سانتی متر متغیر است و رنگ گل های ترکیبی جالبی نیز دارد.

دمای مورد نیاز گل ارکیده :

گل ارکیده گیاهی است با شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب، دمای هوای ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد برای این گیاه بسیار مناسب است. دقت داشته باشید مه هوای سرد کوجب از بین رفتن غنچه ها و هوای گرم باعث رشد بیشتر ساقه ها و نیز گل انگیزی می شود. دمای بالای ۳۰ درجه سانتی گراد موجب کرگ گیاه می شود. پس گلدانتان را دور از وسایل گرمایشی قرار دهید.

میزان آبیاری مورد نیاز گل ارکیده :

گل ارکیده گیاهی کم توقع است اما از بی آبی و خشکی نیز بیزار است. باید قبل از خشک شدن کامل خاک گلدانتان را آبیاری کنید. یکبار در هفته یا هر وه روز یکبار آبیری برای ارکیده مناسب است . اما دقت داشته باشی مه میزان آبیاری به خاک گلدان بستگی دارد که به چه میزان آب را در خودش حفظ کند.

گل های ارکیدهآبپاشی بر روی گل های ارکیده باعث مرگ زودتر گل ها می شود.

خاک مناسب برای پرورش گل ارکیده :

ریشه های گل ارکیده نیاز به هوای بیشتری دارند و به همین دلیل نمی توان از خاک گلدان برای نگهداری گل ارکیده استفاده کرد. بهتر است خودتان خاک مورد نیاز ارکیده را فراهم کنید. برای تهیه خاک باید در نظر داشته باشید به خرده چوب برای ایجاد منافذ در خاک نیاز مندید.
خاک ارکیده می تواند شامل پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌ باشد.

گلدان گل ارکیده

گلدان مناسب برای نگهداری گل ارکیده :

ریشه ای گل ارکیده بر عکس دیگر گیاه هان نیاز به نور دارد. به همین دلیل برای ارکیده از گلدان های شفاف تر استفاده می شود. استفاده از گلدان هایی که از شبکه های سیمی به وجود آمده اند نیز برای گل ارکیده مناسب است زیرا رفت و آمد ها نر خاک گلدان برای گل ارکیده بسیار مفید است. از گلدان های چوبی نیز می توانید استفاده کنید.

گلدان مناسب برای گل ارکیده
هر گلدانی که انتخاب می کنید باید به زهکشی مناسب آن توجه کنید. زیرا اگر زهکش مناسب نباشد آب زیادی در خاک گلدان باعث پوسیدگی گیاه می شود.

گل های ارکیده در گلدان شیشه ای

نور مناسب برای پرورش بهتر گل ارکیده :

گل ارکیده به نور خورشید نیاز دارد اما ترجیح می دهد تا از نور به صورت غیر مستقیم بهره بگیرد. با توجه به برگ های گل ارکیده می توانید بفهمید که از نور کافی برخوردار بوده یا نه ؟

اگر برگ های ارکیده سبز روش باشد نشانگر این است مه شرایط موری برای گیاه مناسب است. اما برگ های سبز تیره نشان دهنده ی نور کم است و باید مکان گلدان را تعویض کنید. برگ های زرد مایل به قهوه ای نیز نشان دهنده ی نور بیش از حد است.

گل ارکیده نیاز به قیم دارد :

گل ارکیده ساقه های نازکی دارد به همین دلیل می توانید از یک قیم تزیینی برای آن استفاده کنید. ساقه را توسط یک نخ یا سیم به قیم وصل کنید. تصویر زیر نمونه ای از قیم های تزئینی برای گل ارکیده است.

نگهداری گل ارکیده در منزل

باغ شیشه ای با گل های ارکیده بسیار زیباست :

برای نگهداری گل ارکیده ب رطوبت ۶۰ تا ۸۰ درصدی نیاز است. پس گل ارکیده را به خوبی می تواند در تراریوم یا باغ شیشه ای نگهداری کرد. برای ساخت باغ شیشه ای گلدان ارکیده را به یک حباب شیشه ای منتقل کنید.باغ شیشه ای با گل ارکیده

برای بهتر شدن شرایط گیاه در باغ شیشه ای مقداری زغال چوب به خاک اضافه کنید. زغال چوب از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.

گلدان گل ارکیده

نگهداری گل ارکیده در گلدان ها زینتی زیبا مکایی بسیار زیبا به خانه ی شما می دهد و این گل زیبا و ساده را می توانید به راحتی در منزل خود پرورش دهید و از ویژگی های منحصر به فرد این گل فوق العاده لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *