نکثیر سانسوریا

سانسوریا ابلق دارای نوار های طلایی در اطراف خود است که با قلمه ی برگ از بین میروند اما با روش پیشنهای برای تکثیر سانسوریا میتوانید به گونه ای قلمه بزنید که نوار های طلایی باقی بمانند

تکثیر سانسوریا به روش قلمه ی برگ و ریزوم ساده و قابل انجام در منزل است. گل سانسوریا بسیار مقاوم نسبت به نور و آب است به همین دلیل گل مناسبی برای ادارات و شرکتها و همچنین آپارتمان هاست. با مراحل تکثیر و ویژ گی های گل سانسوریا آشنا شوید.

تکثیر سانسوریا به روش قلمه برگ و آشنایی با نکات طلایی پرورش آن :

سانسوریا دارای ۸ گونه ی متفاوت است که در ایران بیشتر سه الی چهار نوع آن دیده می شود. سانسوریا در دو نوع پا کوتاه  پا بلند هستند. گونه ی ابلق سانسوریا و دور طلایی نیز دارای گونه های پاکوتاه و پابلند است.

سانسوریا پاکوتاه و تکثیر آنسانسوریا پا کوتاه

سانسوریا گیاهی چند ساله ست و برگ های سبز شمشیری دارد. در زبان انگلیسی به این گل زبان مادر شوهر می گویند.

یکی از ویژگی های بارز گل سانسوریا این است که می تواند گاز های سمی مانند تولوئن و فرمالدئید را تصفیه کنند. از این رو پیشنهاد می شود در اتاق خوابتان گل سانسوریا را نگهدارید تا از این سموم در امان بمانید.

سانسوریا ابلقسانسوریا ابلق پا بلند

سانسوریا ابلق دارای نوار های طلایی زیبایی در اطراف خود هستند اما اغلب با قلمه زدن این برگ ها گیاه تازه روییده حاشیه های طلایی خود را از دست می دهد. با تکثیر درست این گیاه می توانید حاشیه های طلایی را حفظ کنید و گل های زیبا تری داشته باشید.

برای تکثیر سانسوریا باید از برگ های بالغ استفاده کنید. برگ هایی را انتخاب کنید که ارتفاعشان به ۳۰ سانتی متر رسیده باشد.

نحوه تکثیر سانسوریا

دست ها و ابزار کارتان را استریل کنید. چاقوی برش باید تیز و تمیز باشد. برگ ها را به اندازه های ۸ سانتی متری برش بزنید. برای طلایی ماندن حاشیه ها حتما باید مطابق شکل برش هشتی انتهای برگ ها را بزنید.

دقت داشته باشید که نباید برگ هارا وارونه کاشت.

نحوه تکثیر سانسوریا ابلق

حال بستری از ماسه برای برگ ها فراهم کنید و برگ های قلمه زده را به گونه ای در خاک قرار دهید که قسمت برش هشتی آن کامل زیر خاک قرار گرفته باشد.

مرتب خاک را آبیاری کنید.
بعد از سه هفته ریشه زایی شروع می شود و از هفته چهارم شاهد رشد جوانه ها خواهید بود.

ریشه های قلمه سانسوریاریشه های قلمه سانسوریا بعد از ۳ هفته

روش دیگر برای تکثیر سانسوریا استفاده از پاجوش های این گیاه است.

فصل بهار بهترین زمان برای جدا کردن پاجوش های سانسوریا است. در این فصل گلدان پر می شود و می توانید گیاه مادر را خارج کرده و پاجوش ها را تقسیم کنید. این روش برای نکثیر سانسوریا ابلق بسیار مناسب است زیرا حاشیه های طلایی به طور کامل باقی می مانند.

سانسوریا گل می دهد و این گل ها بسیار معطر هستند اما ظاهر زیبایی ندارند این گل ها مدت زمان کمی بر روی سانسوریا باقی می مانند. گلدهی سانسوریا

سانسوریا به گل شمشیری یا نیزه آفریقایی نیز مشهور است بعضی از گونه های سانسوریا میله ای هستند و انتهای آنها را با مخمل های رنگی تزیین می کنند.گل سانسوریا رنگی

تکثیر سانسوریا به دو روش ریزوم و قلمه برگ به راحتی انجام گرفته و دارای نتایج خوبی است. طبق روش های گفته شده، گیاه را تکثیر کنید و از زیبایی آن در آپارتمان خود لذت ببرید.

یک دیدگاه

  1. مبینا

    فوریه 9, 2018 در 4:46 ب.ظ

    لطفا روش تکثیر سانسوریا رنگی را نیز بزارید…

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *