درخت به یکی از پرطرفدار ترین درختان میوه محسوب می شود، میوه درخت به، به دلیل متفاوت بودن طعم آن طرفداران خاص خود را دارد که در این مقاله به نحوه کاشت درخت به و اصول نگهداری از آن پرداخته ایم

درخت به از خانواده درختان سیب ، اما نسبت به درخت سیب مقاومت کمتری نسبت به سرمای زیاد دارد، زمانی که اقدام به کاشت درخت به می کنید ۴ الی ۵ سال بعد از کاشت شروع به میوه دهی می کند.

کاشت درخت به

میوه به کاربرد زیادی در صنعت آشپزی دارد، میوه آن در تهیه انواع خورش ها، غذاها، شیرینی جات و تهیه مربا کاربرد فراوانی دارد، جدا از تمام استفاده هایی که از میوه این درخت می شود، خود به دارای خواص بی نظیری برای بدن است به همین دلایل درخت به می تواند جزء بهترین درختان میوه باشد که شما اقدام به کاشت آن می کنید.

کاشت درخت به و اصول نگهداری از آن

کاشت درخت به کار بسیار ساده ای است و می توان از راه های مختلفی به کاشت درخت به پرداخت از جمله این روش ها: قلمه، خوابانیدن، پاجوش، بذر و پیوند زدن درخت است.

شایع ترین راه کاشت و تکثیر درخت به استفاده از قلمه است. برای این کار ابتدا باید از یک قلمه جوان و سالم خشبی و نیمه خشبی استفاده کرد. معمولا برای تهیه قلمه های نیمه خشبی باید از اواسط تابستان تا اوایل پاییز اقدام کرد. برای این کار یک قلمه ۱۵ سانتی از درخت مادر جدا می کنیم، برای تهیه قلمه خشبی هم باید از اواخر پاییز تا اوایل زمستان اقدام کنید، طول این قلمه باید به اندازه ۲۵ سانتی متر باشد قلمه ها را جوری بچینید که در انتهای ساقه ۳ الی ۲ عدد برگ باقی بماند. سپس قلمه ها را درون یک لیوان آب قرار داده تا ریشه دار شوند، بعد از ریشه دهید آن را به بستر اصلی انتقال دهید.

نحوه پرورش و کاشت درخت به

شرایط نگهداری از درخت به

خاک: درختان به قادرند در هر نوع خاکی به رشد خود ادامه دهند، اما بهترین خاک برای کاشت درخت به خاک رسی+ شنی و نیمه سنگین می باشد، اگر در خاک آهک وجود داشته باشد باعث می شود تا ریشه های درخت آهن موجود در خاک را جذب نکنند. از ویژگی های درخت به نسبت به دیگر درختان میوه به خاک و آب شور و همچنین خشکی خاک مقاومت بیشتری دارد. ( رشد درخت به در خاک های اسیدی و همچنین قلیایی بهتر است)

آبیاری: از آنجایی که ریشه درخت به عمقی نیست قادر نیست که در یک مدت طولانی خشکی را تحمل کنند، اگر درخت به خشکی ببیند شاهد رویش میوه های کوچکی از این درخت خواهیم بود. درخت به زمانی که در طول دوره رشد است باید در هفته ۲ مرتبه آبیاری شود.

راهنمای کاشت درخت به

دما: کاشت درخت به بیشتر در مناطق معتدل و سردسیر انجام می شود، درخت به برای رشد خود باید نیاز سرمایی اش فراهم شود، این نیاز باید دمایی به اندازه زیر ۷ درجه سانتی گراد به مدت ۱۰۰ الی ۴۰۰ ساعت فراهم شود. در تابستان هم درخت به برای مطلوب خود نیاز به خواستار تابستان های نسبتا گرم است.

نور: درخت به برای رشد خود نیازمند نور آفتاب به صورت کامل است و اگر میزان مناسبی از نور آفتاب را دریافت کند رشد مطلوبی خواهد داشت. برای کاشت درخت به مکانی را در نظر بگیرید تا از بادهای تند در امان بماند چرا که وزش باد های سنگین باعث کم شدن میزان میوه دهی درخت می کند.

هرس: درخت به نیاز فراوانی به هرس های متداوم ندارد اما می توان برای فرم دهی بهتر شاخ و برگ ها اقدام به سر برداری شاخه ها کنید.

مهم ترین نکات در باره کاشت درخت به

کوددهی: شما می توانید برای تامین کردن نیاز های غذایی درخت به در زمستان و بهار این نیاز را از طریق کوددهی برای درخت تامین کنید، زمانی که شما از طریق کوددهی نیاز تغذیه ای درخت را فراهم می کنید قطعا درخت محصولات بیشتر و با کیفیت تری به شما خواهد داد. بهترین کود برای درخت به کودی است که به میزان لازمی ازت دارا باشد و یا اینکه حاوی کود گاوی کمپوست شده باشد.

برداشت: بهترین زمان برای برداشت میوه های به زمانی است که رنگی زرد و طلایی به خود گرفته باشند. برای برداشت میوه های درخت به باید از اول مهر تا اواخر آبان اقدام کنید، شما می توانید به راحتی میوه ها را با دست از روی درخت بچینید.

نیاز های مهم جهت کاشت درخت به

مصرف تازه چیده شده این میوه به صورت مستقیم رایج نیست چراکه بیشترین مصرفی که از این میوه می شود در صنعت مربا سازی است. از دیگر مزایای این میوه استفاده از دانه آن است که مصرف طبی جهت درمان سرفه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *