نحوه کاشت اسطوخودوس و پرورش این گیاه با ارزش

یکی از بهترین گیاهانی که می شود در خانه به کاشت و پرورش آن روی آورد گیاه اسطوخودوس است. این گیاه  زیبا و پر خاصیت دارای گل هایی زیبایی می باشد که علاوه بر زیبایی که دارد از خواص متعددی برخوردار است. شما می توانید برای آشنایی با روش کاشت اسطوخودوس در ادامه مطلب همراه ما باشید.

کاشت اسطوخودوس قطعا یکی از بهترین گیاهان دارویی پرطرفدار در منزل محسوب می شود، اسطوخودوس به دلیل عطر فراوانی که به محیط پیرامون خود می بخشد باعث آرامش ذهن و روح می شود که قطعا ارزش کاشت و نگهداری را دارد.

کاشت اسطوخودوس در منزل

گیاه شناسی اسطوخودوس: اسطوخودوس از دسته گیاهان علفی می باشند که داری عمری کوتاه هستند، این گیاهان بیشتر به صورت درختچه های کوچک رشد می کنند، بارزترین تفاوت این گیاه با سایر گیاهان تفاوت در شکل برگ های آن است و زمانی که گل های آن باز می شود ظاهری بسیار زیبا پیدا می کند.

نام علمی گیاه اسطوخودوس لاواندا است، که به عنوان یک گیاه چند ساله و همیشه سبز است. تمام قسمت های این گیاه دارای نوعی روغن است که به روغن اسطوخودوس معروف است که جهت درمان طیف گسترده ای از بیماری ها استفاده می شود، برگ های گیاه اسطوخودوس دارای عطری بی نظیر هستند که به دلیل داشتن این رایحه روش های رایحه درمانی نقش به سزایی دارد. شکل ظاهری برگ های اسطوخودوس به صورت کشیده است که روی آن با کرک سفید پوشیده شده است. گل های گیاه اسطوخودوس به رنگ بنفش، صورتی، آبی و ارغوانی دیده می شود.

عطری که از گیاه اسطوخودوس استشمام می شود در کلیه قسمت های آن وجود دارد. شما می توانید با جمع کردن سرشاخه های این گیاه از خواص بی نظیر آن بهره مند شوید.

روش کاشت اسطوخودوس و نگهداری آن

نحوه کاشت اسطوخودوس

اسطوخودوس انواع مختلفی دارد که شما برای کاشت آن باید گونه ای را انتخاب کنید که متناسب با آب و هوای منطقه شما باشد. کاشت اسطوخودوس مانند کاشت رزماری، کاشت گلپر و دیگر گیاهان دارویی کار بسیار ساده ای است. اسطوخودوس را می توان به ۲ روش بذر و قلمه کاشت، که باید گفت بهترین روش برای کاشت آن استفاده از قلمه است و امکان موفقیت بیشتری در آن وجود دارد که ما در ادامه روش کاشت اسطوخودوس از طریق قلمه و بذر را توضیح می دهیم.

کاشت از طریق قلمه:

 • در ابتدا برای کاشت اسطوخودوس باید قلمه ها را از مراکز تولید گل و گیاه اسطوخودوس تهیه کرد.
 • برای کاشت قلمه ها به دلیل اینکه بعد از رشد دارای شاخ و برگ های زیادی می شوند باید گلدانی انتخاب کنید که نسبتا بزرگ باشد.

نکات مهم برای کاشت اسطوخودوس

 • قبل از ریختن خاک به داخل گلدان از قدرت زهکشی آن مطمئن شوید، سپس گلدان را با خاک مناسبی پر کنید، برای تهیه خاک از خاک باغچه، ماسه و پرلیت استفاده کنید.
 •  قبل از ریختن خاک در کف گلدان سنگ ریزه بریزید تا آن به خوبی از کف گلدان خارج شود.
 • ابتدا نصف کمتر گلدان را با خاک پر کنید و قلمه را درست در وسط گلدان قرار دهید.

طرز کاشت اسطوخودوس

 • سپس نصف دیگر خاک را در اطراف قلمه بریزید و سپس با دست فشار دهید تا قلمه در جای خود محکم و مستقر شود.

نکات مهم جهت نگهداری از گیاه اسطوخودوس

 • به این نکته توجه داشته باشید که ساقه قلمه ۶ سانتی متر زیر لبه گلدان باشد.
 • بعد از آن مقداری از خاک را با کود مخلوط کرده و روی خاک گلدان می ریزیم.

اسطوخودوس از جمله گیاهان دارویی

 • سپس نوبت به آبیاری گیاه می رسد، قلمه را باید به طور کامل آبیاری کنید جوری که آب از ته گلدان خارج شود.
 • گلدان را به مکانی پر نور و همچنین گرم انتقال می دهیم.
 • به دلیل اینکه گیاه اسطوخودوس گیاهی حساس به به سرما پس بهتر است همیشه در گلدان از آن نگهداری کنید تا در زمستان بتوانید در منزل از آن نگهداری کنید، پس به هیچ عنوان گیاه را در معرض سرما قرار ندهید چرا که با تجمع آن در داخل خاک منجر به یخ زدن ریشه های آن می شود.
 • معمولا به مدت ۱ سال رشد قلمه کند خواهد بود، به همین دلیل با انجام عملیات هرس در سال های اولیه گیاه را به رشد بیشتر تحریک کرده و همچنین از رشد طولی آن هم جلوگیری می شود. سال اولی که اقدام به هرس می کنید اندازه طولی گیاه باید ۲۰ تا ۱۵ سانت باشد.

کاشت اسطوخودوس در گلدان

 • اگر خودتان از گیاه اصلی قلمه تهیه کردید برای اینکه گیاهتان زود تر ریشه دهد آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و در یک بستر سبک و مرطوب بکارید تا ریشه دهد، بعد از گذشت ۱ هفته سپس می توانید آن را به گلدان منتقل کنید.
 • قسمتی که از آن به عنوان داروی گیاهی استفاده می کنند سرشاخه های گلدار آن است که شما می توانید از اول تیر تا اواسط مرداد آن ها را بچینید.

کاشت از طریق بذر:

 1. شما می توانید با تهیه بذر مرغوب به کاشت اسطوخودوس بپردازید.
 2. ابتدا باید یک گلدان بزرگ با عمق کم انتخاب کنید.
 3. سپس گلدان را با خاکی مناسب کوکوپیت ۳۰ درصد/ پیت ماس ۵۰ درصد/ پرلیت ۲۰ درصد پرکنید.
 4. با آب خاک را کاملا خیس کنید تا خاک نشست کند.
 5. سپس بذر های گیاه اسطوخودوس را روی خاک بریزید.
 6. سپس دوباره مقداری کمی از همان ترکیب خاک روی بذرها بریزید و کمی روی آن را آبیاری کنید.
 7. اگر از کود دامی برای ترکیب خاکتان استفاده کردید توجه داشته باشید که کود به هیچ عنوان تازه نباشد.
 8. سپس گلدانتان را در محیطی مناسب قرار دهید تا جوانه بزند.
 9. بعد از گذشت چند روز و با بزرگ شدن جوانه ها، آن ها را بستر اصلی شان منتقل کنید.

شرایط لازم برای پرورش و کاشت اسطوخودوس

نور: این گیاه برای رشد خود نیازمند نور کامل آفتاب است و در طول روز به ۸ الی ۱۰ ساعت نور احتیاج دارد.

خاک: بهترین خاک برای کاشت اسطوخودوس استفاده از ۵۰ درصد پیت ماس + ۲۰ درصد پرلیت + ۳۰ درصد کوکوپیت است. و یا می توانید از ترکیب دیگری از ۲۰ در صد ماسه + ۲۰ درصد کود حیوانی + ۶۰درصد خاک گلدانی استفاده کرد.

آبیاری: اسطوخودوس گیاهی مقاومی است که می تواند تا حدودی خشکی خاک را تحمل کند، به همین دلیل در زمان دو آبیاری حتما بگذارید خاک گیاه کاملا خشک شود.

دما: این گیاه حساسیت زیادی به سرما دارد به همین دلیل باید گیاه را از هوای سرد مصون نگه دارید. مناسب ترین دما برای رشد گیاه دمایی ما بین ۲۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد است.

پرورش هر گیاهی مستلزم رعایت نکاتی است که برای هر گیاه در اختیارتان می گذاریم، شما می توانید برای آشنایی با روش کاشت سایر گیاهان دارویی کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *