پرورش گل شب بو

پرورش گل شب بو در گلدان و در باغچه ی منزلتان علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط عطری دل انگیز در فضا آزاد میکند. گل شب بو دارای کونه هی متفاوتی است اما نگهداری آنها شبیه به هم هست و با راهکار هایی ساده بهترین گل را میتوانید پرورش دهید.

پرورش گل شب بو را در سطح نگهداری آسان طبقه بندی کرده اند. این گل زیبا و پرطرفدار در فصل بهار به گل می نشیند و فضای شب را عطرآگین می کند. نکاتی را درباره ی این گیاه جالب بخوانید.

پرورش گل شب بو در منزل و دانستنی های جالب آن:

پروش گل های مختلف در خانه می تواند کمک بسیاری به زیبایی بیشتر خانه شما و افزایش نشاط در افراد مختلف خانواده کند. از جمله گل های محبوب در خانه های ایرانی می توان به پرورش گل شمعدانی، گل بنجامین و گل شب بو اشاره کرد. گل شب بو در زبان فارسی به شب بو معروف است اما نام علمی آن Matthiola incana است. در زبان انگلیسی Gillyflower/Stock نام دارد.
گل شب بو در ایران به سه گونه تعلق دارد که در اینجا به بررسی این سه گونه می پردازیم.

پرورش گل شب بو

گونه ی Matthiola incana به شب بوی معمولی معروف است که دو نوع بهاره و زمستانه دارد.
شب بوی معمولی یک گیاه یک ساله و نهایتا دو ساله است. گل های شب بوی معمولی به صورت خوشه های انتهایی هستند و دامنه ی رنگ های آنها بسیار زیاد است.

پرورش گل های شب بو
این گونه از نظر ارتفاع  دارای دو نوع پا بلند و پا کوتاه است که ارتفاع گونه ی پا کوتاه ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر و ارتفاع گونه پا بلند تا ۶۰ سانتی متر نیز می رسد.

گونه ی Cheiranthus spp. Erysimmum spp  گونه ی دیگر آن است که به شب بوی خیری معروف است.

گل شب بو خیری

گل شب بو خیری

گونه ی Malcolmia maritime به شب بوی ویرجینیا مشهور است که به آن مروارید شیرازی هم می گویند. شب بوی ویرجینیا در شب ها گل هایش باز می شوند و در روز گل ها بسته می شوند.

شب بوی ویرجینیا گیاهی یک ساله است. این گل ها تا ارتفاع ۱۵تا ۳۰ سانتی متر رشد می کنند. گل های آن دارای چهار گلبرگ و در رنگ های سفید، صورتی، ارغوانی و یاسی می باشد. این گونه از شب بو به سرما مقاوم است اما به نور کامل نیاز دارد.

گل شب بو ویرجینیا
دوره ی گل دهی شب بوی ویرجینیا کوتاه بوده و نهایتا به یک ماه می رسد.
برای رشد و پرورش گل شب بو باید بذر آن را در محل کشت اصلی بکارید. بعد از۱٫۵ تا ۳ ماه گیاه شروع به گلدهی می کند.

خاک مناسب برای پرورش شب بو :

خاک مناسب برای گل شب بو باید تا حدی حاصلخیز و مرطوب باشد. زهکش خاک باید مناسب باشد تا باعث پوسیدگی ریشه ها نشود.
گل شب بو به پتاسیم خاک حساس است و درصورت کم بودن پتاسیم حاشیه ی برگ های مسن زرد و سوخته خواهد شد.

پرورش گل شب بو

دمای مناسب برای گل شب بو :

رشد و پرورش گل شب بود به دمای هوا بسیار حساس است. این گیاه آفتاب را بسیار دوست دارد پس باید در محلی آفتاب گیر کشت شود. این گل برای کاشت به دمای ۱۵ درجه و برای رشد تا زمانی که به ده برگ برسد به دمای بالای ۱۶ درجه نیاز دارد. بعد از آن تا سه هفته دمای ده درجه برایش فراهم کنید. بعد دوباره به دمای بالای ۱۵ درجه ببرید.
شب بو برای گل دهی به روزانه ۶ ساعت دمای بالای ۱۸ درجه سانتی گراد نیاز دارد وگرنه گل نمی دهد.

نیازهای گل شب بو

تکثیر گل شب بو :

برای افزایش گل شب بو باید از بذر این گل استفاده کرد. زمان کاشت گل شب بو به منطقه آب و هوایی بستگی دارد. معمولا بذر در مرداد ماه کاشته می شود و در پاییز نشاء آن را به گلخانه منتقل می کنند و در گلخانه های سرد (دمای ۱۰ درجه ) نگهداری می کنند.

   گل شب بو ویژگی های آنگل های شب بو دارای گل های دسته ای در انتهای خود هستند. پرورش گل شب بو هم در گلدان و هم در باغچه به خوبی صورت می گیرد. فقط باید به نور و دمای مورد نیاز این گل زیبا توجه کرد. آبیاری به موقع به رشد و گلدهی بهتر کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *