کاشت درخت موز

موز یکی از میوه های پرطرفدار و خوشمزه می باشد که کوچک و بزرگ از خوردن آن لذت می برند، نکته جالبی که در مورد این میوه وجود دارد این است که این میوه هم مانند سایر درختان میوه قابلیت آن را دارد تا در محیط منزل پرورش یابد از این جهت در این مقاله به شما روش کاشت درخت موز را آموزش خواهیم داد.

موز میوه ای است که بیشتر در مناطق نیمه گرمسیری رشد می شد، شاید برخی گمان کنند که کاشت درخت موز کار سختی می باشد و نیاز به مهارت خاصی دارد در صورتی که اینگونه نیست چرا که شما می توانید با کمی توجه و مراقبت آن را به سادگی در منزلتان پرورش دهید و صاحب یک درخت موز شوید.

درختان میوه ای زیادی وجود دارد که شما می توانید اقدام به کاشت آن کنید مانند کاشت درخت زیتون، درخت به، درخت لیمو ترش و … اما شاید با مشاهده درختان موزی که در طبیعت وجود دارد با خود گمان کنید که کاشت و پرورش درخت موز در یک محیط کوچک امکان پذیر نیست، اما نکته ای که در مورد درخت موز وجود دارد این است که گونه هایی از این درخت وجود دارد که قادرند در گلدان و در محیط آپارتمانی هم به رشد خود ادامه دهند معمولا این گونه ها تا ۳ متر رشد می کنند که اندازه ایده های برای محیط منزل می باشد.

نکات مهم در کاشت درخت موز

آموزش کاشت درخت موز

درخت موز از دسته درختان میوه ای محسوب می شود که می تواند به راحتی در محیط منزل رشد کند، از مهم ترین نکات کاشت درخت موز نوری غیر مستقیم، دمای مناسب، خاکی زهکشی شده، و آبیاری منظم می باشد. در ابتدای کاشت درخت موز می توانید یک گلدان کوچک استفاده کنید و سپس با بزرگ شدن آن درخت موز را به محیطی بزرگ تر انتقال دهید. کاشت موز از روش های مختلفی قابل انجام می باشد مانند کاشت از طریق بذر، کاشت از طریق ریزوم و کاشت از طریق پاجوش. توصیه ما به شما این است که برای کاشت درخت موز بهترین کار این است که نهال های کوچک درخت موز انتخاب کنید زیرا کاشت موز از طریق بذر سالیان زیادی طول خواهد کشید، کاشت بذر موز چیزی حدود ۴ سال زمان می برد تا به مرحله جوانه زنی برسد.

نحوه کاشت درخت موز

  1. بدین ترتیب زمانی که نهال درخت موز را تهیه کردید باید برای کاشت آن بستر مناسبی را تهیه نمایید.
  2. گلدانی که برای کاشت نهال موز انتخاب می کنید باید عمق آن به ۱۵ سانتی متر برسد و همچنین گلدانتان از سوراخ های کافی برای زهکشی برخوردار باشد.
  3. سپس داخل گلدان را با خاکی مناسب پر کنید، خاکی که انتخاب می کنید بهتر است مخلوطی از خاک پرلیت و کوکوپیت باشد، به هیچ عنوان از خاک باغچه و خاک گلدان برای کاشت درخت موز استفاده نکنید.
  4. بعد از آن با دستتان در وسط خاک گلدان یک گودال ایجاد کنید و نهال موز را دقیقا در وسط گلدان قرار دهید مراقب ریشه های نهال باشید تا در هنگام کاشت آسیبی نبیند.
  5. سپس با دستتان خاک را درون گودال بریزید و آرام آرام خاک را فشار دهید تا نهال در خاک مستقر شود، سپس بعد از آن نهال را کاملا آبیاری نمایید طوری که آب از کف گلدان خارج شود.
  6. بعد از اتمام مراحل کاشت درخت موز باید گلدان را به محیط مناسبی انتقال دهید تا نور مورد نیاز و غیر مستقیم خود را دریافت کند.

کاشت نهال موز در منزل

نکته: بعد از کاشت نهال موز رشد سریع خود را شروع می کند و از آنجایی که بعد از کاشت رشد سریعی دارد باید هر سال اقدام به تعویض گلدان نمایید.

شرایط نگهداری درخت موز

شما می توانید جهت رشد بیشتر و بهتر درخت موزتان به نکات مهم در مورد پرورش درخت موز توجه کنید تا به بهترین نحوه از آن نگهداری کنید.

آبیاری: درخت موز نیاز آبی متوسطی دارد، از این رو برای آبیاری ان در فصل تابستان هفته ای ۲ مرتبه و در زمستان هم به ۱ مرتبه آبیاری در طول هفته نیاز دارد، برای اینکه بتوانید موعد آبیاری تشخیص دهید باید سطح خاک را چک کنید اگر تا ۲ سانت رطوبت داشت از آبیاری خودداری کنید اما اگر خشک بود نهال را آبیاری کنید. توجه داشته باشید در هنگام آبیاری  روی برگ آن آب نپاشید.

خاک مناسب: درخت موز قادر به رشد در هر خاکی نمی باشد به خصوص اگر خاک قلیایی و آهکی باشد، بهترین خاکی که می توان برای کاشت و نگهداری درخت موز در نظر گرفت خاک هایی با حاصلخیزی بالا و اسیدی است، البته وجود کمی خاک برگ ها می تواند برای کاشت موز مفید باشد. پس در کل می توان گفت خاکی با قدرت زهکشی بالا مانند خاک شنی، رسی و لومی می تواند بهترین خاک برای کاشت درخت موز باشد.

کاشت درخت موز و اصول مهم در نگهداری آن

رطوبت: درخت موز برای رشد بهتر به رطوبت نیاز دارد به همین دلیل برای تامین رطوبت آن باید در کف زیر گلدانی مقداری سنگ ریزه قرار دهید تا سطح گلدان بالا بیاید سپس زیر گلدانی را پر آب کنید آب به اندازه ای بریزید که با کف گلدان در تمام نباشد، سپس با تبخیر آب زیر گلدانی رطوبت مورد نیاز گیاه فراهم می شود..

نور مورد نیاز: نور مورد نیاز درخت موز نوری غیر مستقیم می باشد، شما می توانید با قرار دادن گلدان پشت پنجره های جنوبی نور مورد درخت موز را تامین نمایید.

دما: از آنجایی که درخت موز از آن دسته از درختان منطقه گرمسیری می باشد اگر در دمایی قرار بگیرد که کمتر از ۱۵ درجه سانتی گراد باید درخت آسیب می بیند، بهترین دما برای نگهداری درخت موز دمایی بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد.

آموزش کاشت درخت موز

کوددهی: اگر می خواهید رشد نهالتان را تقویت کنید می توانید از کود هایی استفاده نمایید که حاوی ترکیبات منیزیم، پتاسیم و نیتروژن می باشد که ماهی یک مرتبه به نهال داده می شود.

بیماری ها و آفات: از جمله شایع ترین آفات  درخت موز شپشک و از مهم ترین بیماری های آن قارچ فوزاریوم و همچنین پوسیدگی باکتریایی می باشد.

هرس: هرس در مورد درخت موز زمانی که کمی بزرگ تر شد بسیار مهم می باشد و بر روی روند رشد آن تاثیر بسیاری می گذارد، البته هرس را باید در وقت و زمان خودش انجام دهید تا درخت بهتر رشد کند.

کاشت موز در گلدان

شما کمی توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کاشت و پرورش درختان میوه بر روی لینک کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *