کاشت خرمالو در گلدان

کاشت خرمالو و پرورش و نگهداری این گیاه بسیار آسان می باشد و شما به راحتی می توانید این درخت را در گلدان بکارید و از میوه های پر خاصیت آن استفاده نمایید. این درخت به هوای معتدل و خنک، نور کافی و آب فراوان نیازمند است.

کاشت خرمالو در گلدان و خانه بسیار ساده و لذت بخش است و به راحتی می توان به کشت این درخت میوه در منزل پرداخت و از خواص میوه های خوشمزه آن بهره مند شد.

ما در مقالات قبلی از سایت سبزانه از کاشت شاهدانه، کاشت خیار در گلدان، نگهداری گل بنجامین در خانه و دیگر موارد این چنینی برای گل دوستان و گیاه دوستان مطلب نوشته و به اشتراک گذاشته ایم.

دانستنی های مفید درباره کاشت خرمالو در گلدان:

برای کاشت خرمالو باید از هسته آن برای پرورش و رشد این گیاه به شرح زیر باید استفاده کرد:

دانستنی های مهم از کاشت و نگهداری خرمالو

 • برای کاشت هسته خرمالو در گلدان، بعد از خریدن خرمالو، یکی از خرمالوهای رسیده و سالم را جدا کنید و هسته‌های میوه را به آرامی جدا کنید و با آب ولرم خوب بشویید، به شکلی که قسمتهای گوشتی میوه به طور کامل از روی هسته ها پاک بشود.
 • هسته های خرمالو را داخل ظرف آبی قرار دهید و آن را در محلی گرم و کم نور قرار دهید.
 • اگر آب حالت شفاف خود را از دست داد، آب ظرف را عوض نمایید.نگهداری و کاشت خرمالو در منزل
 • بعد از گذشت چند روز جوانه‌های کوچکی از هسته خرمالو خارج می گردد. در این زمان شما می توانید گیاه جوان را به گلدان با خاک مناسبی که آماده کرده اید، منتقل کنید.
 • در زمان انتقال جوانه ها مراقب باشید جوانه آسیب نبیند و خاک اطراف آن را به آرامی بفشارید.
 • بعد از کاشت هسته های خرمالو، آن را آبیاری کامل انجام دهید به طوری که آب از ته گلدان خارج گردد.
 • گلدان حاوی جوانه ها را در محلی با دما و نور مناسب بگذارید.نحوه کاشت خرمالو در گلدان

شرایط مورد نیاز نگهداری درخت خرمالو:

برای اینکه جوانه ها با موفقیت سر از خاک در آورند و به بار بنشینند باید شرایط محیطی و دمایی زیر را فراهم کنید:

 • خاک:

خاک مناسب برای کشت خرمالو، خاکی سبک با نفوذپذیری بالا و دارای حاصلخیزی خوب می باشد .

 • آبیاری:

خرمالو نیاز آبی نسبتا بالایی دارد. این گیاه به خشکی حساس است و به خصوص در هوای گرم، نیازش به آبیاری بیشتر هم می شود و باید آبیاری با فواصل منظم صورت پذیرد. البته ذکر این نکته اهمیت دارد که، آبیاری بیش از حد سبب می گردد که ریشه دچار کمبود اکسیژن شده و بارزترین علامت غرقابی، ریزش میوه های درخت می باشد.

کاشت خرمالو و شرایط نگهداری آن

 • دما:

درخت حرمالو در آب و هوای معتدل و خنک بهترین رشد را دارد. خرمالو در عين حال گياهي مقاوم به سرما است و تا ۱۲- درجه سانتي‌گراد را هم می تواند تحمل کند، و برای میوه دهی، به سرماي زمستانه نيازمند می باشد.

 • نور:

درخت خرمالو برای رشد نیاز به نور کامل خورشید دارد. پس لازم است گلدان خود را در محل آفتابگیر خانه مانند بالکن و یا پنجره‌های جنوبی آپارتمان بگذارید.

کشت و نگهداری درخت خرمالو در گلدان

 • کوددهی:

استفاده از کود دامی پوسیده یا کودهای شیمیایی موجود در بازار در سال دوم، موجب رشد بهتر گیاه می شود.

 • آفات و بیماری ها:

مگس سفيد و تريپس‌ها از مهمترین آفات درخت خرمالو به شمار می آیند که به پوست ميوه خرمالو صدمه زده و موجب بدرنگی ميوه مي‌ شوند.

کشت خرمالو و شرایط نگهداری و پرورش آن

در سالهای بعدی باید به این نکته توجه کرد که میودهی خرمالو روی شاخه های یکساله می باشد یعنی در فصل خزان اگر هرسی صورت می گیرد، شاخه سال قبل که محل تولید میوه است نباید حذف گردند.توجه داشته باشید که درخت خرمالو در فصل بهار به آب کمتری نیاز دارد و در فصل تابستان با گرم شدن هوا، نیاز به آب بیشتری پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *