نگهداری گیاه ناوک

نگهداری از گیاه ناوک در فضای باز و آپارتمان ها انجام پذیر است. ارتفاع این گیاه زیبا به ۱ تا ۱٫۵ متر می رسد. و گلهای ان زیبایی بسیاری دارند.

نگهداری گیاه ناوک بخاطر زیبایی برگ ها و رنگ آن رایج است. ناوک یک گیاه همیشه سبز است . که طول عمری ده الی بیست ساله دارد. گیاه ناوک در سال دو بار شکوفا می شود. اما رایحه ی خاصی ندارد. در ادامه با این گیاه و نکاتی برای نگهداری از آن بیشتر آشنا شوید.

نگهداری گیاه ناوک و آشنایی با ویژگی های خاص این گیاه :

 گیاه ناوک از خانواده Acanthaceae با نام های بلپرون و میگو طلایی نیز شناخته می شود. از انجایی ظاهر سنبله های به میگو شباهت دارد آن را میگو طلایی نیز نامیده اند. گیاه ناوک گیاهی همیشه سبز است. که طول عمری ۱۰ الی ۲۰ ساله دارد. عمر این گیاه به شیوه های نگهداری و رسیدگی آن بستگی  دارد.
این گیاه بومی مکزیک بوده و آب و هوای گرمسیری دار ترجیح می دهد. ارتفاع گیاه ناوک به ۱٫۵ متر نیز می رسد. از نظر گستردگی نیز به طور تقریبی ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر گسترده می شود. با اینکه گیاهی با طول عمری طولانی است اما اینکه ارتفاع آن حداکثر ۱٫۵ سانتی متر است. نشان می دهد. این گیاه رشد کندی دارد.

درختچه ناوکارتفاع گیاه ناوک تا این حد می رسد.

برگ های گیاه بیضی شکل و در ابعاد کوچکی هستند. به طور تقریبی ۵ تا ۷ سانتی متر طول دارند.
گل های گیاه ناوک سفید رنگ هستند .اما سنبله ای که آن را احاطه کرده است. دارای طیف رنگی از زرد تا قرمز و قرمز تیره است.
فصل گلدهی طولانی است. و دوبار در سال گلدهی می کند. از آنجا که ممکن است در اطراف گل ها پشه ها و مگس ها را ببیند. ممکن است فکر کنید. گل ها دارای رایحه تند باشند. اما برعکس تصور همه این گل ها رایحه ی خاصی ندارند. و فقط از نظر زیبایی مورد نظر دیگران قرار گرفته اند.

پرورش گیاه ناوکسنبله های گل ناوک با گل های ریز سفید رنگ

نیاز های گیاه ناوک را بیشتر بشناسیم:

برای اینکه گیاهی را پرورش دهیم ابتدا باید با ویژگی های گیاه و نیاز های آن آشنا شویم. به این ترتیب با رعایت نکات لازم گیاه دیگر بیمار و ضعیف نمی شود. و همواره گیاهی سرسبز خواهید داشت.

آب:

از نیاز های ضروری هر گیاه آب است. باید بدانید گیاه به چه میزان آب و رطوبتی برای رشد نیاز دارد. برای گیاه میگو طلایی نیز آب و رطوبت بسیار مهم است. این گیاه در تابستان به آب زیاد نیاز دارد. اما در زمستان می توانید میزان آبیاری را کمتر کنید.
گیاه به رطوبت نیز نیاز دارد. اما غبار پاشی بر روی براکت های گل یا سنبله ها باعث از بین رفتن گل ها و پوسیدگی آن می شود. بهتر است برای رطوبت رسانی به گیاه از جزیره استفاده کنید.
به این ترتیب ظرف ی را انتخاب کنید. و ماسه های درشت در آن بریزید. ظرف را تا نیمه آب کنید. حال گلدان را بر روی این ظرف قرار دهید. به طوری که خاک گلدان به آب در تماس نباشد. تبخیر روزانه ی آب زیر گلدان به مرطوب شدن فضای و خاک گلدان کمک می کند.
یکی از علل ریزش برگ ها آبیاری زیاد از حد و یا آبیاری کمتر از حد نیاز گیاه است. در صورتی که با ریزش برگ های گیاه مواجه شدید. میزان آبیاری را بسنجید.
همچنین آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و لک های قارچ بر روی برگ ها می شود.

رشد و نگهداری گیاه ناوک در فضای باز

خاک:

خاک نیز از عناصر مهم برای گیاه است. برای گیاه بلپرون خاک ماسه ای پیشنهاد می شود. مقداری کمپوست در خاک نیز می تواند برا آن مفید باشد. تا زمانی که گیاه در حال رشد است. ریشه ها نیز افزایش پیدا می کنند. به همین دلیل گیاه تا زمانی که بالغ نشده است. نیاز است سالانه در فصل تابستان گلدان تعویض شود. اما برای گیاهان بالغ دیگر نیازی به تغیر گلدان نیست. و با جایگزین کردن خاک غنی با خاک رویه گلدان نیاز های گیاه تامین می شود.

نور :

از انجایی که برای این گیاه رطوبت مهم تر از نور است. در نور های کمتر یعنی نیمه  سایه نیز رشد خوبی خواهند داشت. براکت های گل های میگو طلایی دارای طیف رنگی هستند. که این رنگ ها به نور خورشید وابسته هستند. اگر بخواهیم کامل تر توضیح دهیم. باید بگوییم نور باعث می شود این طیف رنگی شکل بگیرد. از طرفی نور زیاد باعث محو شدن این رنگ ها می شود. باید اعتدال را در این باره رعایت کنید.

نگهداری از گیاه ناوک در فضای باز

دما:

بهترین دما برای گل میکو طلایی ۱۸ تا ۲۵ درجه است. این گیاه مناسب فضای باز است و معمولا در مناطق گرمسیری رشد خوبی دارد. دقت کنید اگر گیاه را در فضای باز نگهداری می کنید در فصول سرد گیاه را به پشت پنجره منتقل کنید.  زیرا این گیاه در دما های زیر ۷ درجه سانتی گراد از بین می رود.

هرس کردن و کود دهی گیاه :

هر ساله زمانی که گلدهی گیاه رو به پایان است. زمان مناسبی برای هرس کردن گیاه است. می توانید با هرس کردن گیاه، گیاه را به فرم دلخواه خود در بیاورید.
با هرس کردن گیاه می توانید از شر شاخه ها ی آفت زده خلاص شوید. و گیاه را از تکثیر آفات و قارچ ها در امان نگه دارید.

این گیاه نیاز به کود خاصی ندارد. اما برای اینکه رشد بهتری داشته باشد خاک رویه گیاه را با خاک جدید و کمپوست و کمی کود جایگزین کنید.

 این گیاه برای باغچه های کوچک و بزرگ نیز مناسب است. و می توان آن را علاوه بر گلدان در خاک باغچه کاشت. البته به این نکته توجه کنید که دماهای خیلی پایین ممکن است باعث از بین رفتن گیاه بشوند.

اگر می خواهید محوطه بیرونی خود را به سلیقه ی خود گیاه بکارید. به شما پیشنهاد می کنیم در کنار گل میگو طلایی از گل پیچ اناری نیز بهره ببرید. این دو گل از نظر طیف رنگی  بسیار به هم نزدیک اند. به همین علت زیبایی خاصی را به محوطه شما می بخشند.  گل پیچ اناری همانطور که از اسم آن مشخص است یک پیچ است و به قیم خود می پیچد و رشد می کند. نما های فوق العاده ای می توان با این دو گیاه در کنار هم ساخت.

پرورش گیاه ناوک در گلخانه

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید. گیاه ناوک برای استوار ماندن نیازمند یک قیم است. شاخه های گیاه ناوک سست و شکننده نیز هستند. از ابتدای رشد قیم را برای گیاه قرار دهید. تا شاخه های گیاه از همان ابتدا در جای درست قرار گیرند.

تکثیر گیاه ناوک :

تکثیر این گیاه به روش قلمه ی ساقه انجام می شود. برای قلمه ساقه قسمتی از ساقه را جدا کنید. برگ های اضافی را جدا کنید. تنها چهار برگ بر روی ساقه بماند. حال انتهای ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید. و آن را در خاک مرطوب در هوایی گرم بکارید.
ریشه زایی ۶ تا ۸ هفته به طول می انجامد. در این مدت خاک را همواره مرطوب نگه دارید. بعد از اینکه مدت آبیاری را کاهش دهید تا ریشه های نو رسته قارچ زده نشوند. نگهداری گیاه ناوک در گلدان   گیاه ناوک را در گلدان در خانه نیز می توانند نگهداری کنید. تصویر بالا نمونه ای از خلاقیت ب گیاه ناوک است. می توانید فضای خالی گلدان را با گیاه های کوتاه و پوشاننده پر کنید. و زیبایی گلدان را دو چندان کنید. از گل آشوریا به عنوان پوشاننده می توانید استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *