نحوه رشد و پرورش گیاه نخل گربه

گیاه نخل گربه درختچه ای زیبا با برگ هایی جذاب به طول ۳۰ و عرض ۲٫۵ سانتی متر می باشد که در صورت نگه داری در شرایط اقلیمی مناسب رشد بسیار خوبی داشته و به راحتی می توان آن را پرورش داد.

گیاه نخل گربه یکی از انواع گیاهان آپارتمانی پرطرفدار بوده که در صورت وجود شرایط مناسب و ایده آل تا نزدیک دو متر رشد می کند. این گیاه به دلیل برگ های جذاب و زیبایی که دارد بسیار محبوب بوده و اغلب افراد تمایل دارند که به نگه داری آن در منزل بپردازند. در همین زمینه قصد داریم در این مطلب شما عزیزان را با نحوه کاشت و پرورش گیاه نخل گربه آشنا کنیم.

آشنایی با نحوه پرورش گیاه نخل گربه

گیاه نخل گربه یا شامادورا یک نوع درختچه زیبا می باشد که دارای ظاهری درخشان بوده و بومی جنوب شرقی مکزیک است. کاشت و پرورش این گیاهچه جذاب بسیار راحت بوده و شما می توانید با رعایت اصول نگه داری آن و توجه به نکات مهم در این زمینه به رشد آن در منزل بپردازید. این گیاه در خانواده نخل ها قرار گرفته و در واقع به نام نخل کلاه مکزیکی و یا نخل آبشار نیز معروف می باشد. در ادامه برای آشنایی شما عزیزان به معرفی شرایط لازم برای رشد و نگه داری این گیاه زیبا پرداخته ایم.

شرایط و نکات رشد گیاه نخل گربه

شرایط لازم رشد و نگه داری

آبیاری :

این گیاه نسبت به دیگر گیاهان شبیه خود به میزان رطوبت و آبیاری بیشتری احتیاج دارد. با این حال بهتر است که از آبیاری بیش از اندازه آن خودداری نمایید. بعضی از افراد اعتقاد دارند که گیاه نخل گربه گیاهی بیابانی نبوده، به همین خاطر آبیاری مرتب آن موجب ممانعت از قهوه ای شدن رنگ برگ هایش خواهد شد. قهوه ای شدن برگ ها امکان دارد در اثر خشک بودن خاک، هوای خشک و یا آب دهی با استفاده از آب شیر که دارای فلوراید است بوجود آید. به همین دلیل بهتر است که برای آب دادن به این گیاه از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید و در هنگام انجام این کار زیاده روی نکنید.

میزان رطوبت :

این درختچه به میزان رطوبتی بالای ۵۵ درصد در محیط احتیاج دارد و با توجه به این که فراهم ساختن این میزان رطوبت در منزل کار بسیار سختی می باشد به همین منظور می توانید از دستگاه های رطوبت ساز و یا پر کردن سینی زهکشی گلدان استفاده نمایید. همچنین می توانید گاهی اوقات کمی آب به برگ های این گیاه اسپری نمایید.

شرایط رشد و نگه داری گیاه نخل گربه

دمای مورد نیاز :

دمای لازم و مناسب برای رشد و پرورش گیاه نخل گربه حدود ۱۸ الی ۲۷ درجه سانتی گراد می باشد. از نگه داری این گیاه در مکان هایی که دمای پایینی دارند و یا روبه روی دریچه های حرارتی خودداری نمایید.

نور مناسب :

گیاه نخل گربه به نور فراوان و غیر مستقیم آفتاب نیاز دارد و بهترین محیط برای رشد و نگه داری آن کنار پنجره های پوشانده با پرده می باشد. از گذاشتن این گیاه در مقابل نور آفتاب به ویژه در فصل تابستان خودداری نمایید و همچنین نیاز است که در طول هفته گلدان حاوی این گیاه را چرخانده تا تمامی قسمت های آن از نور کافی و لازم برخوردار شوند. این درختچه در صورت بهره بردن از نور چراغ های فلورسنت نیز به رشد خود ادامه خواهد داد.

نحوه پرورش گیاه نخل گربه

خاک مناسب :

برای فراهم نمودن خاک مناسب این گیاه حدود یک واحد شن را با سه واحد خاک مخصوص گیاه بنفشه آفریقایی مخلوط نمایید. وجود ذرات درشت خاک به زهکشی کافی آن و چرخش هوا به داخل خاک کمک می کند و این عمل باعث ممانعت از رطوبت بیش از حد خاک می گردد. بستر لازم برای گیاه نخل گربه بستری بر اساس زغال سنگ نارس است. استفاده از گلدان هایی که دارای سوراخ های زهکشی می باشند برای رشد گیاه نخل گربه از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

کود مورد نیاز :

گیاه نخل گربه را به شکل ماهانه در طی فصل بهار و تابستان کود دهی نمایید. کود مناسب این گیاه باید حاوی میزان بالایی مواد مغذی باشد. این درختچه در فصل بهار و تابستان فقط به یک الی دو بار کوددهی احتیاج دارد.

نحوه نگه داری گیاه نخل گربه

این گیاه به نمک موجود در کود حساس بوده و تجمع یافتن نمک بر روی خاک امکان دارد موجب صدمه دیدن شاخ و برگ و ریشه گیاه گردد. در صورت مشاهده این مشکل نباید نگران شوید زیرا خلاص شدن از شر نمک اضافه موجود در خاک کار راحتی می باشد. به منظور انجام این کار فقط کافی است کمی آب گرم را بر روی خاک گلدان بریزید و صبر کنید که آب از سوراخ های زهکشی گلدان خارج گردد و بعد مجددا کمی آب دیگر داخل خاک بریزید و بعد از خارج شدن آن از سوراخ های زهکشی گلدان، سینی زهکشی را خالی نموده که در واقع انجام این کار حدود چند دفعه در طی سال به از بین رفتن نمک اضافه خاک کمک خواهد کرد.

اصول نگه دار ی گیاه نخل گربه

هرس نمودن :

برای هرس کردن این درختچه هر نوع برگ زرد رنگ یا قهوه ای و خشک شده را از آن جداسازی نمایید و همینطور در صورت زرد شدن نوک برگ ها بخش های زرد رنگ را با استفاده از قیچی ببرید.

نحوه تکثیر :

ازدیاد گیاه نخل گربه به وسیله کاشت بذر انجام می گیرد و با توجه به این که این گیاه دارای رشد بسیار کندی می باشد سال ها به طول می انجامد تا به درختی بالغ تبدیل گردد. تکثیر این گیاهچه از طریق قلمه زدن امکان پذیر نخواهد بود.

نحوه کاشت و نگه داری گیاه نخل گربه

تعویض نمودن گلدان :

این گیاه اغلب هر سه سال یک بار احتیاج به عوض نمودن گلدان دارد. به منظور انجام این کار از گلدانی با سایز ۵ سانتی متر بزرگتر از گلدان قبلی استفاده نمایید و برای ممانعت از صدمه دیدن ریشه های این گیاه آن را در اعماق گلدان نکارید و همینطور در زمان بیرون آوردن گیاه از گلدان قبلی مواظب باشید تا ریشه های آن دست نخورده بمانند.

انواع آفات و بیماری های رایج :

این گیاه در معرض ابتلا به آفات مختلفی همچون کنه های عنکبوتی، حشرات مقیاس، مورچه و بیماری های ناشی از اشتباهات مراقبتی می باشد. هوای خشک محیط اصلی ترین عامل بروز این آفات می باشد. از آنجایی که این آفات خیلی ریز می باشند بنابراین تشخیص آن ها بسیار مشکل بوده و اغلب با توجه به صدمه ای که به گیاه می رسانند شناسایی می گردند.

طریقه پرورش و تکثیر گیاه نخل گربه

برای ممانعت از منتقل شدن این آفات به گیاهان دیگر بخش های آلوده این گیاه را از آن جداسازی نمایید. برای از بین بردن این آفات می توانید از انواع حشره کش نیز استفاده نمایید. بالا بردن مقدار رطوبت محیط در فصل زمستان به ممانعت از بروز این آفات نیز کمک خواهد کرد. پدید آمدن لکه های قرمز و قهوه ای بر روی برگ های این گیاه نشان دهنده مبتلا شدن گیاه به بیماری های قارچی می باشد و برای مبارزه با این بیماری برگ های آلوده شده را از گیاه موردنظر جدا نمایید.

نحوه رشد و تکثیر گیاه نخل گربه

امیدواریم که در مطلب ارائه شده با نحوه پرورش گیاه نخل گربه و شرایط رشد و نگه داری آن به طور کامل آشنا شده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *