پرورش گیاه ساکسی فراگا

در این مقاله به پرورش گیاه ساکسی فراگا و شرایط نگهداری از آن می پردازیم برای داشتن گیاهی سالم و شاداب و نحوه نگهداری از این گیاه پیشنهاد می شود تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

گیاه ساکسی فراگا گیاهی است شبیه به توت فرنگی که شاخه های رونده دارد. برگ های ریز و تقریبا گردی دارد و گل های بسیار ریزی دارد. نسبت به هوای سرد  بسیار مقاوم است. پرورش گیاه ساکسی فراگا برای رشد بهتر احتیاج به شرایط محیطی خاصی دارد.

پرورش گیاه ساکسی فراگا و شرایط نگهداری از آن:

در این قسمت به نحوه نگهداری و شرایط محیطی پرورش گیاه ساکسی فراگا می پردازیم.

نور مناسب برای پرورش گیاه ساکسی فراگا:

برای پرورش گیاه ساکسی فراگا  بهتر است این گیاه را در کنار پنجره با نور نیم آفتاب یا نیم سایه قرار دهید. باید از تابش مستقیم نور آفتاب خودداری کرد.شرایط محیطی مناسب برای پرورش گیاه ساکسی فراگا

آبیاری برای پرورش گیاه ساکسی فراگا:

برای پرورش گیاه ساکسی فراگا در فصل تابستان آبیاری باید هفته ای ۳ بار انجام شود و در فصل زمستان آبیاری باید هر دو هفته ۱ بار انجام شود. و در این میان باید زهکش گلدان چک شود. بهتر است سطح گیاه خود را نگاه کنید که گیاهتان خشک نشده باشد. ما بین دو آبیاری حتما باید سطح خاک گیاهتان خشک باشد. اگر گیاه خود را در سبد نگهداری و آن را آویزان می کنید به دلیل اینکه در ارتفاع قرار دارد بهتر است میزان آبیاری بیشتر از دفعات ذکر شده باشد.

دمای مناسب:

در زمستان حداقل دما باید ۸ درجه باشد. در فصل تابستان حداکثر دما باید ۱۸ درجه سانتی گراد باشد.وجود حشره در برگ های این گیاه

خاک مناسب گیاه ساکسی فراگا:

این گیاه خاک های سبک و قلیایی را ترجیح می دهد. خاک ورمی کمپوست و هوموسی از جمله خاک هایی است که برای پرورش و نگهداری ساکسی فراگا مناسب است.

غبار پاشی:

برای غبار پاشی گیاه ساکسی فراگا اگر درجه حرارت دما بالا باشد غبار پاشی احتیاج است برای شادامی و رشد بهتر این گیاه.

رطوبت مناسب:

برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه ساکسی فراگا بهتر است در زیر گلدانی جزیره ایجاد کنید. زیر گلدانی را می توانید با ماسه پر کنید. به اندازه نصف ماسه ها به آن آب اضافه کنید. بهتر است ته گلدان با آب زیر گلدانی شما تماس پیدا نکند. در صورت تبخیر آب زیرگلدانی رطوبت مورد نیاز گیاه ساکسی فراگا تامین می شود.گلدهی گیاه ساکسی فراگا

تکثیر گیاه ساکسی فراگا:

برای این گیاه راه های زیادی برای تکثیر وجود دارد که در ادامه به چند نمونه از آن ها می پردازیم.

تکثیر ساکسی فراگا از طریق تقسیم بوته در فصل بهار و پاییز:

در این بخش شما می توانید از همان ابتدا گیاهچه ها را از ساقه خزنده جدا کنید و در گلدانی دیگر بکارید. بهتر است این گلدان ها را در دمای ۱۵ تا ۱۸ درجه و در نوری مناسب نگهداری کنید. در مراحل اولیه تکثیر بهتر است خاک را مرطوب نگه دارید و زمانی که گیاه شما شروع کرد به رشد کردن آن زمان می توانید آبیاری را افزایش دهید.

تکثیر از طریق قلمه زدن در تابستان:

این روش تکثیر یکی از روش های زیاد شدن و تکثیر گل ساکسی فراگا است. تکثیر این گل بهتر است در فصل تابستان و از طریق قلمه زدن صورت گیرد.

تکثیر از طریق خوابانیدن ساقه:

در انتهای گیاه ساکسی فراگا گیاهچه هایی تشکیل می شوند که به دو صورت می توان باعث ازدیاد آن ها شد. از اواسط بهار تا اوایل پاییز می توانید گیاهچه ها را در روی سطح گلدان در گلدانی حاوی ورمی کمپوست با قطر ۹ سانتی متر قرار دهید و خاک آن را کمی فشار دهید. بعد از حدود ۱ ماه مشاهده خواهید کرد که ریشه دهی انجام شده است. در این صورت شما می توانید ساقه های خزنده را از گیاهچه به وسیله قیچی تیز جدا کنید.نور مناسب این گیاه

بیماری های گیاه ساکسی فراگا و راه های درمان آن:

در این بخش به چندین نمونه از بیماری های این گیاه و راه های درمان آن می پردازیم.

ریزش برگ های این گیاه و از بین رفتن آن:

تا زمان خشک شدن سطح خاک آبیاری را قطع کنید. به مقدار فراوانی گیاه را آبیاری کرده اید. در دیگر دفعات آبیاری را با میزان کمتر از دفعه قبل انجام دهید.

برگ های این گیاه کم رنگ و مملو از تار عنکبوت:

این گیاه مورد حمله کنه ریز قرمز رنگی قرار گرفته است. برای درمان این بیماری پیشنهاد می شود هر دو هفته یک بار با سم کنه کش سم پاشی کنید. برای از بین رفتن این کنه ها می توانید تا زمان بهبود گیاه این عمل را انجام دهید.

وجود لکه های خاکستری رنگ روی برگ ها:

رطوبت محیط شما بیش از حد نیاز مورد نظر گیاه است. گیاه را باید به محل گرم و خشک تری انتقال دهید. سطح خاک گلدان شما باید ما بین دو آبیاری خشک شود. می توانید با استفاده از سم قارچ کش گیاه خود را سم پاشی کنید.خاک مناسب برای پرورش این گیاه

متوقف شدن رشد گیاه ساکسی فراگا و ظاهر نشدن برگ های جدید:

شما می توانید با کودهای مناسبی که در بازار وجود دارد گیاه خود را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک گیاه شما ضعیف شده و فاقد عناصر مورد نیاز برای رشد می باشد.

ساقه های منحرف و دراز:

دمای محیط شما بیشتر از حد تحمل گیاه است. گلدان را باید به سرعت به مکان خنک تری انتقال دهید.

خشک شدن برگ های ناهموار:

گیاه شما کاملا بالغ شده است. در این قسمت پیشنهاد می شود ساقه های مناسب و سالم را قلمه زده و به گلدان جدیدی انتقال داده و از آن استفاده کنید.

 لکه های سوختگی روی برگ های ساکسی فراگا:

این مشکل به دلیل تابش مستقیم نور خورشید و استفاده کردن از براق کننده ای شیمیای ایجاد می شود. بهتر است شرایط محیطی گیاهتان را بررسی کنید. چنان چه گیاه شما در معرض نور آفتاب است می توانید گیاهتان را به محل پرنور تری انتقال دهید. اگر این لکه های سوختگی به دلیل استفاده بیش از حد از براق کننده های شیمیای است می توانید استفاده از آن را متوقف کنید تا گیاه به حالت اولیه خود برگردد.براق کننده برای این گیاه

وارفتگی و شل شدن این گیاه:

این مشکل به این دلیل است که متاسفانه گیاه شما به شدت تشنه است. بهتر است گلدان خود را به مدت نیم ساعت درون ظرفی پر آب قرار دهید.

وجود حشرات سبز رنگ ریز و چسبناک شدن برگ ها:

برای اینکه این مشکل به زودی برطرف شود می توانید هر دو هفته یک بار با استفاده از سم حشره کش نفوذی گیاهتان را سمپاشی کنید. این گیاه به شدت به سموم حساس است بنابراین از سمپاشی زیاد خودداری کنید.

رنگ پریدگی برگ های گیاه:

نور محیط شما برای رشد گیاهتان کافی نمی باشد. در این صورت بهتر است گلدان را به محل پرنور تری انتقال دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *