پرورش فیلودندرون امپریال

محیط روشن ، خاک زهکشی ، رطوبت کافی ، دمای ۱۶ تا ۳۰ درجه ، آبیاری به فاصله خشک شدن خاک ،گردش هوا و تغذیه مناسب با هماهنگی یکدیگر نقش مفیدی در پرورش فیلودندرون امپریال ایفا می کنند. که تمامی اطلاعات لازم مربوط به این گیاه گفته شده است.کفی است آن ها را مطالعه و بررسی کنید.

از پس پیروزی رشد پرورش فیلودندرون امپریال ،این گیاه با برگ های سبز و پهن ، در جنگل های گرمسیری رویت می شود. با تغذیه مناسب در فصل بهار و تابستان تا طول ۲ متر در دو نوع قرمز و سبز رویش می کند.در این مقاله ما قصد داریم تا شما را بیشتر با این گیاه و پرورش آن آشنا سازیم.  نگاهی ساده در پرورش این گیاه ؛پرورش فیلودندرون امپریال به محیطی روشن و نور ملایم، خاک زهکشی و رطوبت معمولی،آبیاری و دمای مناسب و گردش هوایی با تغذیه تا حدودی کم در فصل بهار و تابستان نیاز دارد. در ادامه به معرفی تک تک آن ها می پردازیم.

آشنایی ابتدایی با دندرون

نیازهای لازم برای پرورش فیلودندرون امپریال

 • نور:

ا پرورش گیاه فیلودندرون امپریال در محیطی روشن و با نور ملایم و کاملا غیرمستقیم نیاز دارد چون اگر نور، مستقیم تابش کند باعث سوختگی شده که علاوه بر ظاهری نازیبا آسیب به برگ و خود گیاه می شود.در صورت کمبود نور گیاه رشد علفی پیدا می کند، ساقه ی آن نازک و مقاومت آن کم می شود. بهترین مکان برای کاشت و تابش نور باکیفیت نزدیک پنجره است.

 • آبیاری:

آبیاری به همراه گردش هوا شرایط بسیار خوب و شاداب بخشی برای گیاه  دارد .گلدانی را که برای کاشت انتخاب کردید ، آب اضافی باید از آن خارج شود پس دقت کنید که سوراخ های به اندازه ای زیاد باشد. اگر آب درون گلدان بماند و خارج نشود، ریشه ها پوسیده و گیاه به سوی مرگ سوق داداه می شود. بهترین روش زمانی است که ۷۰ درصد خاک خشک شده باشد تا با آبیاری ، رطوبت را دوباره به خاک برگردانید.

نکته: چه نوع آبی مناسب است؟ آب شهری ضرری ندارد اما اگر نتیجه ای عکس داشت و لبه های برگ قهوه ای شد از آب های تصفیه شده استفاده کنید.

 • خاک:

برای این کار پس از انتخاب گلدان ،خاک سبک و زهکشی شده را تهیه کنید . خاکی که علاوه بر گردش هوای مناسب دارای ترکیبی از( ۵۰ درصد خاک ماسه و ۵۰ درصد خاک باغچه ) باشد. اگر رشد گیاه متوقف و یا زهکشی آن کم شد، نشانه نیاز به تعویض گلدان دارد.

 • رطوبت:

اگر رطوبت کمی در خاک باشد لبه های برگ خمیده شکل و به رنگ قهوه ای مایل می شود.اگر زودتر با رطوبت سنج آن را بررسی کنید از بروز این آسیب هم پیشگیری خواهید کرد. رطوبت لازمه ۴۰ تا ۵۰ درصد است.

 • دما:

دمای معمول خانه ها که در بین ۱۶ تا ۳۰ درجه است برای رشد ،کافی می باشد چون دمای بالاتر و پایین تر از این حد زرد و قهوه ای شدن برگ ها را به همراه دارد.

 • تغذیه و کود:

در فصل بهار و تاستان از کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ به مدت هر ۴ هفته یکبار به کار بگیرید.اگر در دسترس شما این کود نبود از کمپوست هم میتوانید استفاده کنید در صورتی که به مقدار اندازه ای باشد. چون اگر کوددهی بیش از این انجام شود ، سوختگی و قهوه ای شدن برگ ها را به دنبال دارد.

نیاز های لازم برای پرورش فیلودندرون

روش های تکثیر فیلودندرون امپریال چگونه است؟

این کار در دو صورت قلمه زنی در آب و قلمه زنی در خاک انجام می شود. قلمه در خاک که مشخص است و نیازی هم به تعریف ندارد.اما قلمه در خاک را اینگونه شروع کنید: ساقه مورد استفاده حداقل به اندازه ی یک بند، اگر ریشه هم داشته باشد کار ما سریعتر پیش خواهد رفت. حال که نیاز های لازم برای پرورش این گیاه در قسمت بالا تعریف کردیم. شما  آن را مستقیما در خاک بکارید. اگر هم ریشه نداشت ، برای مدتی در آب بطری آن را نگهداری کنید تا ریشه دهد.

آفات وارده به گیاه

آفات، این جانداران مزاحم در تمامی گل ها و گیاهان برای تغذیه و لانه کردن ، میزبان های مخصوص خودشان را دارند. در این گیاه آفات شامل شپشک آردآلود و کنه قرمز می شوند. اما چطور آن ها را تشخیص دهیم؟ اگر بر روی برگ های گیاه سوراخ و یا نقاط زردرنگی را مشاهده کردید بدانید که گیاه بیمار شده و نیاز به مراقبت های بعد از آن دارد. بلافاصله بعد از تشخیص گباه را شسته وبه آن روغن چریش بزنید.

آفات وارده به دندرون

چرا گیاه فیلودندرون از بین می رود؟

برای پاسخ به این سوال تمامی نیاز ها را به خاطر آورید. آبیاری زیاد، زهکشی نامناسب ، سایز و نوع گلدان ، دمای سرد را یادتان هست ؟ علاوه بر این ها نور رياد، نوع خاک و اصلی ترین آن پوسیدگی ریشه هم تاثیرات بسیاری دارد.

روش های تکثیر فیلودندرون

انواع فیلودندرون

 • قرمز:

برگ های قهوه ای و شباهت به رنگ قرمز، رویش گل ها به سمت بالا

 • براسیل:

حالتی آویزمانند، ترکیبی از رنگ های سبز پررنگ و روشن، هوای گرم

 • اوکسی کاردیوم:

قلبی شکل، سبز کم رنگ ، پاکسازی هوا

 • اسکاندیس:

قلبی شکل،به طول ۱۰ سانتی متر، مقاوم به نور کم

 • گوش گرگی:

دوستدار گرما و رطوبت، سمی ، نور ملایم

 • ایمپریال:

نور متوسط، برگ های سبز و باریک و برجسته ی قرمز ، قسمت زیرین قرمز و رنگی

 • سلوم:

نسبتا بزرگ، ۱۵۰ سانتی متر طول، برگ های مدور ، شبیه به گیاه برگ انجیری

 • زانادو:

فشرده، نیازمند نور بیشتر ، برش های عمیق به رنگ خاکستری مایل به سبز

 • ماندیانوم:

برگ های کشیده و قلبی ، به رنگ قرمز مایل به قهوه ای ، ریشه ی نا به جا

 • الگانس:

برگ پهن، شکاف عمیق ،به رنگ سبز روشن

 • بورگاندی:

پیکانی، ریشه نا به جا، برگ قرمز و به تدریج سبز،سطح زیرین به رنگ شرابی تیره

 • هاستاتوم:

پیکان مانند، رنگ براق سبز تیره

 • پاندورافوم:

ریشه هوایی نا به جا، سبز کاهویی رنگ، ساقه بند بند، نیازمند به تکیه گاه ، برگ ابتدا بیضی شکل بعد کشیده در آخر بریده

 • اندریانوم:

قلبی شکل و طویل ، مخملی به رنگ سبز متالیک، حساس به دما ، به طول ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر، سطح زیرین برگ ارغوانی ، رگبرگ سفید

 • رد امرالد:

حساس، به رنگ سبز تیره ، قسمت زیرین ارغوانی رنگ ، برگ ها به شکل پیکان ، ریشه نا به جا

انواع فیلودندرون

صحبت پایانی:

این گیاه سبزرنگ به طول دو متر در مناطق گرمسیری رشد می کند . در این مقاله شما دوستان عزیز را با شرایط نگهداری ، انواع آن و شیوه های قلمه زنی آشنا کردیم.شرایط گل یاسمن را برای دانش بیشتر شما قرار داده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *