رفع آفات خیار

برنامه تغذیه و کود برای بادمجان به جوانه زنی ، رشد غده ها و میوه های گیاه و پر بار و بزرگتر شدن بسیار موثر بوده و نتیجه خوبی به همراه دارد. و قصدما در این مقاله آشنا کردن شما دوستان عزیز با بادمجان ، کود مناسب آن و شیوه های کاشت بود که برای دانش بیشتر خود آن هارا بررسی و مطالعه کنید.

بادمجان نوعی میوه است. این گیاه گلدار و دانه دار در تمامی کشورها به رنگ بنفش تیره و حتی در رنگ های قرمز، سبز و سیاه هم دیده می شود، این میوه سرشار از مقادیر زیادی از ویتامین ها و آب است اما کلسترول و چربی ندارد. بادمجان های گرد و تپل که به دلمه ای شهرت دارد و گونه های دیگر در پخت غذاهای بسیار لذیذی همچون کشک بادمجان، میرزاقاسمی ، یتیمچه، دلمه و خاویار بادمجان به کار گرفته می  شود و بدانید که مصرف بی رویه مشکلات کلیوی را به دنبال دارد. ما برای کاشت و برداشت این محصول به نیازهای آلی که کود برای کاشت بادمجان است، اشاره می کنیم.

برنامه ی تغذیه و کوددهی به این میوه بسیار امری ضروری بوده که بهترین گونه آن، کود های پتاسیم دار است. این کوددهی برای جوانه زنی ، رشد میوه های گیاه و پربار و بزرگتر شدن کاملا به همگان پیشنهاد می شود. سوالی که پیش می  آید این است که این کود را چه زمانی و در چه صورتی به خاک اضافه کنیم.

بادمجان چه مصارفی دارد

اضافه کردن بهترین کود برای بادمجان

قبل از کاشت مقداری از کود آلی همچون کود مرغ کم آب یا کود های حیوانی دیگر به همراه ترکیبی از خاک به کار بگیرید.

کود ۱۰ ۱۰ ۱۰ را در هر ۱۰۰ متر مربع خاک ( ۱۰ درصد نیتروژن، ۱۰ درصد فسفر، ۱۰ درصد پتاسیم) استفاده کنید

سپس کود را با ۱ تا ۵ سانتی متر خاک بپوشانید و هر دو هفته یکبار این کار را تکرار کنید.

نیاز های اصلی برای کاشت بادمجان کدام اند؟

 1. خاک لومی، شنی وزهکشی شده
 2. دارای مواد آلی بسیار زیاد
 3. حداقل یک فصل رشد طولانی و گرم
 4. ۷ ساعت تابش نور خورشید به طور غیر مستقیم
 5. دمای ۷۰ تا ۸۰ درجه سانتی گراد
 6. نیاز به مواد غذایی فراوان و رطوبت دائم
 7. خاک کاملا حاصل خیز
 8. ph خاک ۵٫۸ تا ۶٫۵

بررسی کود و نیاز های اصلی بادمجان

خواص بادمجان در سلامت انسان

 1. سلامتی دستگاه گوارش
 2. پاکسازی و جوان سازی پوست صورت
 3. درمان کبد چرب
 4. لاغری و کاهش وزن
 5. درمان کم خونی
 6. درمان یبوست
 7. درمان شوره سر
 8. کاهش فشار خون

چگونگی کوددهی به میوه ی بادمجان

خاکی را که در این مرحله برای استفاده دارید، باید با یک لایه ۵ تا ۷ سانتی متری از کود حیوانی ترکیب یا از کود ۱۰ ۱۰ ۱۰ برای هر ۱۰ متر مربع ۱٫۵ کیلوگرم از آن استفاده ، کنید. قبل از کاشت بهتر است برای تاثیر بیشتر کمی کود را به کمک بیل با ۱۵ سانتی متر خاک مخلوط کنید. زیرا ریشه های بلندی دارد که باید کود تا اعماق زیادی به داخل خاک برسد. در این صورت ریشه می تواند به مقدار زیادی مواد مغذی از کود دریافت کند و به رشد بهتری داشته باشد. بعد از گلدهی و به چشم دیده شدن میوه های بادمجان کود ۲۰ ۲۰ ۱۰ یا ۱۰ ۳۰ ۱۰ را برای هر ۱۰ متر ۱یا نیم کیلوگرم اضافه کنید.بعد از برداشت اولین محصول کوودهی را متوقف نکنید، دوباره به آن کود ۱۰ ۳۰ ۱۰ برسانید تا به تولید میوه های بیشتر ادامه دهد.

چگونگی کود دهی به بادمجان

کود دهی به روش غیر مستقیم نشاء

همانطور که در مطالب پیش تر اشاره کردیم. کوددهی به روش غیر مستقیم و قبل از کاشت بذر است. اما به دلایلی این کار باید به روش غیر مستقیم نشاء ( گیاهچه کوچک چند برگ و آماده انتقال به محیط کشت اصلی) صورت بگیرد. این را هم بدانید که در کشت مستقیم زمان برداشت ۳ تا ۴ هفته دیرتر به طول می انجامد. در کشت غیر مستقیم، بستر های نشاء را به ارتفاع ۱۵ سانتی متر و عرض ۸۰ سانتی متر آماده و بذر ها را به فاصله ۶ سانتی متر از هم روی بیشتر نشاء پخش و لایه نازکی از کمپوست به اندازه ۵ سانتی متر پاشیده می شود.سپس برای آبیاری آماده است . دقت کنید که در هنگام آبیاری بذر ها جا بجا نشوند و ثابت بمانند. بستر کاملا خیس و به روش قطره ای صورت بگیرد.

آبا بادمجان سمی است؟

بادمجان حاوی آلکالوئیدی به نام سولانین است که در صورت مصرف زیاد می تواند سمی باشد.همچون خوردن برگ ها و غده های گیاهان شب بو می تواند کشنده و برای انسان و جانداران سمی و حساسیت زا باشد. پس مراقب خود و اطرافیانتان در هنگام مصرف این میوه باشید.

کوددهی به روش غیر مستقیم نشاء

صحبت پایانی:

بهترین کود برای باردهی بادمجان، کود های پتاسیم دار است .چون اصلی ترین دلیل برای جوانه زنی، رشد میوه های گیاه و پربار و بزرگتر شدن آن هاست. اگر محصولی به بار نرسیده ، به دلیل کمبود پتاسیم است. حتما کوددهی به بادمجان را قبل از کاشت انجام دهید تا در ادامه محصول خوبی را برای برداشت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *