کاشت سنبل در گلدان

کاشت سنبل در گلدان کار پر پیچ و خمی نیست و تک تک شما دوستان عزیز می توانید با رعایت اصول گفته شده آن را در خانه یا محل کار داشته باشید. برای کاشت نیاز به پیاز دارد که آن را از فروشگاه ها گل و گیاه یا گلخانه ها تهیه و بار ها به کمک فریز کردن استفاده می کنید . در این مقاله شیوه کاشت گفته شده است آن را مطالعه کرده و به کار ببرید.

گل سنبل با عطر بی مانند و خوشبوی خود گیاهی گلدار، پیازی و چند ساله است که در رنگ های صورتی، بنفش، قرمز، نارنجی، زرد و یا آبی به چشم دیه می شود .این عضو جدا نشدنیه سفره ی هفت سین  در عید نوروز ما ایرانی هاست که دارای برگ های سبز روشن کشیده ، به حالت نوک تیز و با ارتفاع ۲۰ سانتی متر است که گل های زنگوله شکل آن از اواخر زمستان تا خرداد ماه  شکوفا می شود. این گل زیبا را علاوه بر منزل خود، در محل کارتان هم می توانید به همراه داشته باشید تا شوق و امید به زندگی را در شما زنده کند. در ادامه ی این مقاله با کاشت سنبل در گلدان آشنا خواهید شد.به صورت خلاصه وار بدانید که پیاز سنبل باید یک دوره سرما را طی کرده باشد. اگر این چنین نبود، پیاز را به گونه ای بکارید که نوک آن در سطح خاک باشد، سپس بعد از یکبار آبیاری آن را در محیطی سرد و تاریک نگهداری کنید تا بعد از گذشت ۱۰ هفته به محیط گرم و روشن انتقال داده شوند. اما چه نکاتی برای کاشت سنبل مطرح است؟ با رعایت این نکات نتیجه ی خوبی هم در انتظار خواهید داشت.

آشنایی ساده با گل سنبل

نکات کاشت سنبل در گلدان کدام اند؟

 1. خاک انتخاب شده مناسب و شامل ترکیبی از خاک برگ وشن باشد.
 2. دو سوم پیاز در خاک و یک سوم بیرون خاک قرار بگیرد.
 3. خاک را قبل از کاشت آبیاری کنید.
 4. در روز های ابتدایی کاهش دما به زیر ۱۳ درجه سانتی گراد نرسد.
 5. بعد از یک ماه و نیم کاشت، گیاه شروع به گلدهی می کند.
 6. ۱۰ روز در تاریکی و در دمای ۲۴ درجه سانتی گراد قرار بگیرد.
 7. بعد از گذشت ۱۰ روز به محیط نورگیر منتقل شود.
 8. بهترین زمان کاشت در فصل پاییز و ماه های آبان و آذر است.

شرایط محیطی لازم در کاشت را بررسی کنید

 • خاک مناسب:

خاک مناسب سنبل برای کاشت کوکوپیت و پیت ماس یا مخلوطی از کود، خاک برگ، ماسه و خاک باغچه می باشد.

 • نور

در زمان گلدهی به نور فراوانی نیاز دارد، پس پر نور ترین مکان خانه را انتخاب کنید.

 • آبیاری:

کاشت آن به آبیاری زیادی نیاز ندارد. پس زمان درست  آبیاری،  بعد از خشک شدن کامل خاک و باقی نماندن هیچگونه رطوبتی است.

 • کوددهی:

در زمان کاشت بهتر است به مقدار ۱۰ درصد ،کود دامی به خاک افزوده شود.

 • دما:

بهترین دما بعد از گذشت ۱۰ روز سرما دهی، دمای ۱۵ درجه سانتی گراد است.

نکات و شرایط محیطی کاشت سنبل در گلدان

چگونه سنبل را بکاریم؟

بعد از انتخاب پیاز مناسب ( پیاز بی عیب، سالم، سفت، سنگین و مختص کاشت در گلدان با انتخاب رنگ دلخواه ) ، به بررسی گلدان می رسید. گلدان انتخابی باید با دهانه ای به اندازه ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر و ارتفاعی به اندازه ۳۰ سانتی متر که کاملا زهکشی شده ( سوراخ های بسیار) باشد. حال گلدان را با خاکی مناسب و سبک ( بهترین خاک ترکیبی از شن و خاک برگ است.) پر کنید. در صورتی که پیاز دوره سرما را طی نکرده باشد، باید آن را در گلدان طوری بکارید که نوک آن در سطح قرار بگیرد.پس از آن گلدان را یکبار آبیاری کنید و بلافاصله در قسمتی سرد و تاریک ( زیر دمای ۹ درجه سانتی گراد) به مدت ۱۰ هفته نگهداری کنید. دقت کنید آبیاری فقط در حد مر طوب کردن خاک باشد نه در حد خیس شدن ، چون در این صورت ریشه پوسیده و در نیجه گل از بین می رود.چه نکات دیگری باعث پوسیدگی ریشه گیاه می شود؟ هنگامی که ارتفاع جوانه به ۳ تا ۵ سانتی رسید، می توان گلدان را به فضای روشن و دمای ۱۵ درجه سانتی گراد متقل کرد. ۳ هفته بعد جوانه شروع به گلدهی می کند.

چگونه سنبل بکاریم

انواع گل سنبل

 • سنبل هلندی:

دو نوع از آن وجود دارد گونه اول پر های زیادی دارد و گونه دوم پر های کمی دارد.در گونه اول خوشه گل کوچکتر و دانه های گل ریز تر است که برای تهیه ی گل پیش رس استفاده می شود. ولی خوشه گلی که پر های کمی دارد ، قوی تر است. تفاوت دیگر این گل با گل های دیگر در حجم و پهنای خوشه گل هاست که دانه های کاملا چسبنده و نزدیک به هم دارند.

 • سنبل پاریسی:

این گل همان سنبل ایرانی است که خوشه های گل تنبلی دارد و همچون گل سنبل هلندی زیبا نیست. دانه های این گل فاصله زیادی بین خود و بوته های قوی و پر پشتی دارد. کاشت این گل بسیار مناسب برای چمن زار هاست و به رنگ قفائی روشن یا سیر دیده می شود.

طریقه نگهداری از پیاز برای سال های بعد

گل سنبل برای گل دهی دوباره، نیاز به یک دوره گرمایی سالانه و یک دوره سرمایی دارد. بعد از خشک شدن گل داخل گلدان، گلدان را در محیطی خنک قرار دهید. تا زمانی که برگ ها سبز هستند، به آبیاری ادامه دهید تا پیاز داخل خاک سفت و سخت شود. بعد از خشک شدن برگ و گرم شدن هوا، باقی برگ ها و ساقه را از انتها برش دهید و در آخر گلدان را به دور روزنامه یا گونی بپیچید و در محیط سرد ، تاریک همچون انباری یا زیر پله با دمای ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

انواع گل سنبل و نگهداری پیاز

صحبت پایانی:

از اینکه تا پایان این مقاله ، شما دوستان عزیز با ما همراه بودید بسیار متشکریم. مقاله ای که در آن کاشت سنبل در گلدان و شرایط نگهداری از آن را ببرسی کردیم. کاشتی که پیچیدگی خاصی ندارد و به تنهایی از پس آن بر خواهید آمد. کافی است ک فقط نکات گفته شده را به درستی رعایت کنید و آن ها را به کار بگیرید ، در نتیجه به گل بسیار زیبای سنبل که محصول تلاش های خودتان است می رسید. کاشت گل گلایل هم در مقاله های پیشین معرفی کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *