آشنایی با بهترین انواع کود برای خیار و رشد آن

هر گیاهی نیاز های خاصی برای رشد و باردهی دارد، با آگاهی و درک این نیاز ها می توان به محصولات با کیفیت تر و بازدهی بالاتری دست یافت، انتخاب کود مناسب تنها یک قدم در مسیر موفقیت کشاورزی می باشد، اما قدمی حیاتی و تاثیر گذار است، در این مقاله با انواع کود برای خیار آشنا می شوید، که در رشد بهتر و افزایش باردهی خیار موثر می باشند.

خیار از صیفی جات پر مصرف در کشور ما می باشد، بنابراین با توجه به این که محصولی پرکاربرد و با بازار اقتصادی قوی می باشد، کشاورزان بسیاری به کاشت آن اقدام می کنند، رعایت اقدامات حیاتی برای افزایش تولید و کیفیت آن بسیار حائز اهمیت می باشد، برای افزایش باردهی و رشد بیشتر می توان از کود هایی بهره برد، که بهترین تاثیر را بر بهبود عملکرد این گیاه دارند، در این مقاله با انواع مناسب کود برای خیار آشنا می شوید.

بوته خیار عموما رشد سریعی دارد و در صورتی که در خاک مشکلاتی چون شوری وجود نداشته باشد، شاهد رشد خوب آن خواهید بود، خاک های غنی از مواد آلی که دارای مناسب ترین PH که معمولا بین ۶ تا ۷ می باشد، در رشد بهتر بوته خیار تاثیر قابل توجهی خواهد داشت، سایر شرایط لازم برای رشد این محصول دمای مناسب، رطوبت کافی و شدت تابش بالا می باشد. علاوه بر آشنایی با کود مناسب می توانید، با چگونگی کاشت خیار چنبر و پرورش آن آشنا شوید، تا در این امر موفق باشید.

کود برای خیار

آشنایی و بهره گیری از مناسب ترین کود برای بوته خیار یکی از دغدغه های اصلی پرورش دهندگان این محصول می باشد، چرا که هدف در کاشت این محصول رسیدن به بیشترین بازدهی نسبت به هزینه اولیه می باشد، به همین خاطر یافتن کود مناسب برای آن بهترین تاثیر را در پی خواهد داشت و انتخاب کود درست بهترین عملکرد و بازدهی را فراهم خواهد کرد.

بررسی ویژگی های کود مناسب برای پرورش خیار

کود مناسب برای بالا بردن بازدهی باید دارای ویژگی هایی باشد، این ویژگی ها شامل توانایی برطرف نمودن نیاز های گیاه به مواد مغذی، تاثیر در رشد و افزایش مقاومت ریشه و اندام های هوایی گیاه، منجر به اصلاح خاک و ترشح هورمون های رشد گردد، موجب ایجاد آنزیم های طبیعی و پروتئین های مورد نیاز گیاه شود و مقاومت گیاه را در برابر بیماری ها افزایش دهد.

از آنجایی که خیار برای رشد به دانش و مراقبت زیادی نیاز دارد، آشنایی با مواد مغذی و نیاز های این گیاه می تواند، بسیار موثر باشد. مواد موجود در خاک برای رشد خیار خیلی سریع توسط بوته خیار جذب و مصرف می شود و گیاه برای رشد به مواد بیشتری نیاز دارد، با استفاده از کود مناسب می توان نیاز های گیاه را برطرف نمود، تا تغذیه این محصول به خوبی انجام شود.

مواد مغذی

از مهمترین مواد مغذی برای رشد خیار می توان نیتروژن را نام برد، این درشت مغذی اولیه در تمامی مراحل رشد گیاه خیار تاثیر گذار می باشد، پروتئین های گیاهی، برخی از هورمون های گیاهی و کلروفیل تحت تاثیر نیتروژن می باشند، در بیان کلی پیش از آشنایی با انواع مناسب کود برای خیار بهتر است، بدانید رشد خیار به وجود نیتروژن وابسته است. تعارض در میزان مناسب و پیشگیری نکردن از افراط و تفریط در این عنصر می تواند، در چرخه رشد اختلال ایجاد کند.

فسفر نیز یک درشت مغذی اولیه می باشد، که به گل دهی، تشکیل میوه سالم و قوی کمک می کند و در عمل فتوسنتز و تبدیل نمودن نور خورشید به انرژی مورد نیاز موثر می باشد، کمبود فسفر موجب می شود، تا رشد گیاه دچار اختلال گردد و فسفر بیش از اندازه نیاز گیاه در خاک نیز باعث سوختن ریشه و برگ گیاه و در نهایت نابودی آن می شود.

پتاسیم مسئول تولید گیاه سالم و مقاوم در برابر بیماری می باشد و به تشکیل و حرکت نشاسته و قند در گیاه کمک می کند، وجود مقدار مناسب پتاسیم می تواند، کیفیت خیار را بهبود ببخشد، زرد شدن و سوختن حاشیه برگ ها می تواند، بیانگر کمبود پتاسیم در خاک باشد، البته به یاد داشته باشید، پتاسیم بیش از اندازه ممکن است، بر جذب نیتروژن و فسفر توسط گیاه تاثیر بگذارد و دسترسی ریشه گیاه به این عناصر را کاهش دهد.

گیاه در مقدار نسبتا کمتری نسبت به سایر مواد به کلسیم نیز نیاز دارد، وجود کلسیم موجب می شود، تا گیاه در رشد ریشه و برگ های جدید موفق باشد و از پوسیدگی انتهای شکوفه پیشگیری می شود. منیزیم نیز جزء کلیدی کلروفیل می باشد و بدون آن گیاه نمی تواند، نور خورشید را به انرژی مورد نیاز تبدیل نمایید و برای رشد به وجود مقدار اندکی منیزیم احتیاج است و کود برای خیار باید دارای چنین عنصر های باشد.

آشنایی با انواع کود برای خیار

گوگرد یکی از اجزای اسید آمینه مهم موجود در پروتئین های گیاهی می باشد در صورتی که این عنصر وجود نداشته باشد، گیاه نمی تواند، پروتئین های مورد نیاز برای ساخت دیواره سلولی را بسازد. سایر ریز مغذی های مهم برای رشد گیاه شامل موارد زیر می باشد.

آهن: تنظیم سبزینگی و کمک به افزایش رشد گیاه

منگنز: تاثیر مثبت در عمل فتوسنتز گیاه

روی: کمک به تشکیل هورمون های گیاهی موثر در رشد ساقه و برگ و گرده افشانی موثر

مس: تاثیر گذار در بخشی از آنزیم های گیاهی

بور: کمک به بافت های در حال رشد و تشکیل دیواره های سلولی و گرده افشانی موثر گیاه

مولیبدن: کمک به تشکیل پروتئین از نیتروژن برای گیاه

کود برای افزایش باردهی

انتخاب کود برای خیار که بتواند، به افزایش باردهی کمک کند، بسیار مهم می باشد، چنین کودی باید دارای عناصر تغذیه ای مورد نیاز خیار برای رشد و توسعه باشد، مواردی که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند، از بهترین انواع کود برای رشد بهتر و افزایش باردهی خیار می باشند. علاوه بر این می توانید، برای افزایش باردهی خیار از این راهکارهای اصولی و علمی استفاده کنید.

کود NPK نیتروژن، فسفر، پتاسیم

همانطور که از نام این کود پیدا است، دارای سه عنصر اصلی و مورد نیاز برای رشد خیار می باشد، نیتروژن، فسفر و پتاسیم مواردی هستند، که در توسعه و رشد گیاه موثر می باشند، پیش از این در بخش بالایی از اهمیت وجود چنین عنصر هایی برای رشد گیاه گفته شد. نیتروژن، فسفر و پتاسیم در رشد رویشی و زایشی گیاه بسیار موثر می باشند و همین امر موجب می شود، تا این نوع کود از بهترین کود های مورد نیاز برای رشد بوته خیار باشد، چنانچه در زمان استفاده از این کود به سایر عوامل مربوط توجه داشته باشید، استفاده از آن منجر به افزایش باردهی خیار خواهد شد.

 کود فرتی فلکس ۱۰٫۳٫۳ هورتیلند

این کود دارای  اوره می باشد، که در رشد بهتر گیاه تاثیر بسزایی دارد، همچنیین عناصر ریز مغذی در این گیاه صد در صد کلاته می باشد و میزان در دسترس بودن این محصول نیز صد درصد است، این کود مورد استقبال بسیاری از کشاورزان قرار گرفته است و حاوی مواد غذایی بسیار با کیفیت و بدون رسوب و بلور می باشد، که حلال در آب است. استفاده از این کود در تمام چرخه کشت به ویژه مراحل ابتدایی کشت پیشنهاد می شود.
معرفی کود مناسب برای رشد خیار

کود های آلی

کود های آلی چون کود کمپوست یا کود حیوانی ( مانند کود گاوی یا مرغی) در دسته بهترین کود ها جهت افزایش باردهی خیار قرار می گیرند، چرا که این نوع از کود قادر می باشند، به بهبود ساختار خاک، افزایش ماده آلی و تغذیه مناسب گیاه کمک کنند. علاوه بر این، این نوع کود می تواند، برای تغذیه میکروب های مفید خاک موثر باشد و با تاثیر گذاری در این فاکتور به رشد گیاه سرعت می بخشد.

کود های میکروبیولوژیکی

بعضی از انواع کود ها دارای میکروارگانیسم های مفید چون باکتری و قارچ می باشند، که در تقویت فرایند های بیولیک تاثیر گذار هستند و به نوعی برای خاک مفید محسوب می شوند، چرا که منجر به تغذیه بهتر گیاه می شوند. این کود نیز می تواند، به عنوان یکی از بهترین کود ها جهت افزایش باردهی خیار مورد استفاده قرار بگیرد و از انواع مناسب کود برای خیار می باشد.

کود مخصوص میوه و سبزیجات

برخی از تولید کننده ها دست به تولید کود های می زنند، که به شکلی اختصاصی در کیفیت و رشد خیار موثر می باشد، این نوع از کود های اختصاصی برای گیاه را با مشورت کارشناسان تهیه و مورد استفاده قرار دهید، تا به رشد بهتر و افزایش باردهی این محصول کمک شود.

کود مولتی پروپلکس گرومور

این نوع از کود در افزایش باردهی خیار تاثیر بسیار خوبی دارد و حاوی عناصر کم مصرف و پر مصرف مورد نیاز خیار می باشد، این عناصر از آهن، پتاسیم، روی، بور، نیتروژن، منگنز و منیزیم و غیره تشکیل می شود، که برای خیار گلخانه ای نیز بسیار سودمند می باشد. از نکات مهم این کود وجود این ویژگی می باشد، که تمامی عناصر آن همراه با اسید های آمینه به ویژه جیبرلیک هستند، که باعث جذب بالا و افزایش گلدهی خیار می شود.

تاثیر کود های مختلف در رشد خیار

کود سه بیست

کود سه بیست یک نوع مناسب کود برای خیار می باشد، این کود با نسبت N-P-K 20-20-20، (نیتروژن، فسفر و پتاسیم هر کدام ۲۰ درصد)، ۲۰٪ نیتروژن، ۲۰٪ فسفر و ۲۰٪ پتاسیم را در خود جای داده است. وجود این سه عنصر در رشد بوته گیاه بسیار موثر و ضروری می باشد و رشد و تولید میوه خیار به وجود این عناصر متکی است. استفاده از کود سه بیست برای خیار بوته ای به رشد رویشی کمک می کند و باعث تقویت سیستم ریشه و افزایش عملکرد میوه میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *