آشنایی با زمان هرس درختان میوه

درختان میوه دارای ارزش بسیاری می باشند و مدیریت صحیح هرس تاثیر بسزایی در افزایش باردهی و سلامت درختان ایفا می کند، توجه به زمان هرس درختان رشد مناسب درخت را تضمین می کند و در افزایش کیفیت محصولات درخت دخیل می باشد.

هرس درخت و حذف کردن شاخ و برگ های اضافی روند رشد درخت را بهبود می بخشد، یکی از فاکتور های مهم در باغبانی در کنار آبیاری، خاک مناسب و کود دهی آگاهی از زمان هرس درختان و انجام آن به شیوه ای صحیح می باشد، هرس درختان باید به موقع و شیوه اصولی آن انجام بگیرد، زمان دقیق بر اساس فصل و نحوه رشد درخت تعیین می شود.

از جمله عواملی موثری که موجب می شود، تا یک درخت یا نهال سالم و شاداب داشته باشید، توجه به نیاز هرس کردن آن می باشد، هر چند هرس می تواند، از لحاظ فیزیکی برای درخت سخت باشد، اما در مقابل آمادگی آن را برای رشد بهتر افزایش می دهد.

زمان هرس درختان

از جمله امور مهم باغبانی که برای پرورش درخت باید به آن توجه داشت، هرس درخت می باشد، این عمل روند رشد درخت و میوه دهی را افزایش می دهد و متشکل از عملی انتخابی برای کوتاه کردن شاخه ها و برگ های خشک و پژمرده می باشد. با هرس کردن، درخت دیگر انرژی خود را صرف بخش های پژمرده و خشک نمی کند و می تواند، همین انرژی را برای شاخ و برگ های تازه مصرف کند.

آشنایی با مناسب ترین زمان هرس درختان

با هرس درست و اصولی می توان به جنبه زیبایی درخت کمک کرد و در کنار آن کاری کرد، تا درخت مطابق با خواست باغبان به رشد خود ادامه دهد. تمام این عوامل موجب می شود، تا هرس درخت به عاملی مهم بدل گردد.

موعد هرس

شایان ذکر می باشد، که روش و زمان هرس برای درختان مختلف متفاوت می باشد، اما به طور کلی هرس برای تمامی درختان در زمان مشخص و به یک روش صورت می گیرد، شیوه هرس بر اساس رشد درخت تعیین می گردد و زمان دقیق آن با فصل خاصی شناخته می شود.

هرس زمستانی به هرس سیاه و هرس تابستانی به هرس سبز معروف می باشد، این نوع از نامگذاری ها به دلیل زمان انجام آن شکل گرفته است و اشاره به فصل و زمان هرس درختان دارد. با بررسی های بیشتر در می یابیم، که چه زمانی برای هرس بهتر می باشد و هرس به موقع چه ویژگی هایی دارد.

هرس سیاه

معمولا برای باردهی بیشتر و فرم دادن به درخت در زمستان هرس انجام می گیرد، علاوه براین با هرس در زمستان به آماده سازی درخت قبل از شروع فصل رشد و گلدهی نیز کمک می شود. در فصل زمستان درخت در حالت خواب قرار دارد و انرژی خود را در ریشه ها جمع می کند، بنابراین زمان مناسبی برای چیدن شاخه های خفته می باشد.

فعال بودن درخت و چیدن و کوتاه کردن شاخه و برگ ها ممکن است، موجب استرس درخت و اختلال در روند رشد آن شود. در بهار درخت در حالت رشد قرار دارد و انرژی خود را صرف شاخه های قوی باقیمانده و میوه ها می کند، به همین جهت بهتر است، شاخه های ضعیف در زمستان حذف شوند.

با هرس سیاه در زمستان به تشکیل ساقه های جوان و تازه در بهار کمک می شود و فرم درخت اصلاح می شود، معمولا با هرس صحیح فضای داخلی تاج درخت باز می شود و نور بیشتری نصیب شاخه های داخلی می شود و شانس تولید میوه های بهتر افزایش پیدا می کند.

زمان دقیق هرس درختان در فصل زمستان بسته به زمان جوانه زنی درخت می باشد، هرس زمستانه در بیشتر موارد باید در اواخر زمستان و قبل از گلدهی انجام گیرد، درختانی که خیلی دیر گل می دهند، روز های ابتدای بهار زمان مناسبی برای هرس آن ها می باشد. بهره مندی از تکنیک های آماده سازی باغ برای زمستان به افزایش محصولات کمک شایانی عطا می کند و نباید از آن غافل شد.

درختانی که در بهار زود شکوفا می شوند، باید زودتر هرس شوند، میانه زمستان زمان هرس درختان با سرعت شکوفایی بالا می باشد. در حقیقت به دلیل عدم فعالیت درخت در زمستان و برای تجدید شدن محل های بریده شده درخت و وارد شدن به فرایند ترمیم اواسط زمستان زمان مناسبی است.

هرس سبز

منظور از هرس سبز، هرس درخت در زمانی می باشد، که درخت سبز شده است و شروع به تولید میوه نموده است. این نوع از هرس در واقع برای کمک به درخت در حفظ میوه طی فصل های بهار و تابستان می باشد، هرس سبز باید زمانی اتفاق بیفتد، که درخت انرژی خود را صرف رشد شاخه ها کرده باشد و در حال تشکیل میوه باشد. هدفی که این نوع از هرس دنبال می کند، پیشگیری از برخورد شاخه ها با زمین می باشد.

با استفاده از هرس سبز شاخه های بلند مدیریت و کوتاه می شوند، در حقیقت این هرس منجر به قطع شاخه نمی شود و تنها سربرداری انجام می گیرد، فعال بودن درخت و هرس با قطع کامل شاخه ممکن است، استرس و تنش های منفی برای درخت ایجاد کند.

در هرس سبز ابتدا سر شاخه ها زده می شود، تا از رشد شاخه های خشک و برخورد شاخه ها با زمین پیشگیری شود و انرژی درختان صرف نگهداری از برگ ها و شاخه های سنگین نشود. بهترین زمان برای هرس درختان تحت عنوان هرس سبز  در تابستان یا اواخر بهار می باشد، گیاهانی چون گل رز و درختان گیلاس بهتر است، در تابستان هرس شوند.

اغلب درختان با شاخه های بلند به هرس تابستانی برای کاهش ارتفاع درخت و کوتاه شدن شاخه ها نیاز دارند، بنابراین توجه زمان هرس درختان در فصل بهار و تابستان به استاندارد بودن اندازه درختان و شاخه ها کمک می کند و درخت را در حالت متعادلی نگه می دارد و بیماری هایی چون زخم درخت درمان می شود.

آشنایی با هرس درختان در پاییز

با مدیریت انرژی درخت این امکان برای آن ها فراهم می شود، تا برای سال آینده باردهی بهتری داشته باشند، هرس تابستانی در زمانی که تشکیل میوه با نزدیک شدن به پاییز کامل می شود، پیشنهاد نمی شود. همچنین آشنایی با آموزش کاشت گیلاس و نکات کلیدی برای پرورش درخت گیلاس کمک می کند، تا بتوانید سلامت درخت گیلاس خود را افزایش دهید.

هرس نهال تازه

آشنایی با زمان مناسب هرس درختان شامل شناخت زمان و نحوه هرس نهال تازه کاشته شده نیز می شود، پس از کاشت می توانید، نهال را از فاصله نود سانتی متری از سطح زمین نزدیک به یک جوانه قوی سربرداری کنید، این عمل کمک می کند، تا جوانه هایی که در زیر محل قطع شده قرار گرفته اند، رشد خود را افزایش دهند و فرایند رشد شاخه های جانبی را شاهد باشید.

در مرحله بعد شاخه های فرعی که پایین تر از فاصله پنجاه سانتی متری سطح خاک قرار دارند، باید قطع شوند، بعد از جدا شدن ساقه ها و شاخه های فرعی، محل زخم باید به وسیله چسب باغبانی پوشیده شود، این عمل کمک می کند، تا از تبخیر آب و ورود بیماری ها به درخت پیشگیری شود.

از روز های ابتدایی فروردین ماه شاخه های فرعی به تدریج از زیر پایه قطع شده رشد خود را آغاز می کنند و در نتیجه اسکلت و شاخه بندی مناسبی برای درخت به وجود می آید.

نکات هرس درخت

هر درخت ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و شامل زمان هرس درختان، نیاز به هرس سنگین یا سبک و هرس از ابتدا یا هرس بعد از باردهی می شود. در هرس تمام درختان میوه باید نکات زیر را در نظر داشته باشید، تا به بهترین شکل هرس انجام گیرد.

پیش از شروع هرس اسکلت درخت را شناسایی کند و شاخه های اصلی را بشناسید، هرس درختان باید با حذف شاخه های سوخته، آسیب دیده و مرده شروع شود. بریدن شاخه های درهم فرورفته و متقاطع کمک می کند، تا تاج درخت باز شود. نیاز است، تا شاخه هایی که به سمت داخل در تاج درخت رشد می کنند، را حذف کنید، حتی اگر این شاخه ها بارده باشند.

قطع کردن شاخه های مزاحم و دردسر ساز پیش از این که به باغ آسیب برسانند، را فراموش نکنید، برای فرم دادن به تاج درخت نیاز است، تا شاخه های خارج از زاویه بریده و کوتاه شوند. هرس شاخه ها فقط تا بیست و پنج درصد و در زمستان به شکل سنگین انجام می گیرد.

برای بریدن شاخه در مرحله اول زیر یقه شاخه بخش نرسیده به تنه درخت را برش بزنید. در محل برش شروهعبه جدا کردن شاخه نمایید و در عین حال سمت دیگر شاخه را نیز قطع کنید، می توانید، قسمت باقی مانده از تنه درخت را قطع کنید، تا یقه شاخه باقی بماند، ضدعفونی کردن ابزار در زمان هرس درختان قبل و بعد از هر بار هرس نکته بسیار مهم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *