آشنایی با اصول مهم پرورش گل اشک ملکه

پرورش گل اشک ملکه با توجه به این نکته که گیاه مقاومی می باشد و می تواند،  به راحتی به رشد خود ادامه دهد،  کار آسانی خواهد بود و زیبایی خیره کننده ای نیز دارد،  که می تواند به همین دلیل در دسته گیاهان دوست داشتنی برای پرورش و نگهداری قرار گیرد،  در این مقاله با نیاز های اساسی این گیاه به خوبی آشنا می شوید.

بیلبرجیا یا اشک ملکه از خانواده بروملیادس می باشد و درباره ویژگی های ظاهری آن باید گفت دارای برگ های باریک و همیشه سبز است، که به سمت بالا قرار دارند و ساقه گل دهنده آویزان دارد، طول عمر این گیاه معمولا سه سال است و بیشتر از یک بار گل نمی دهد. در پرورش گل اشک ملکه بعد از خشک شدن گیاه مادر می توان از پاجوش ها که در کنار گل مادر روییده است، به عنوان منبع ازدیاد استفاده کرد.

گیاه اشک ملکه نسبت به درجه حرارت پایین مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. نام علمی این گیاه Billbergia nutans می باشد و زادگاه اصلی آن برزیل، اروگوئه و آرژانتین است، می توان گفت نگهداری از این گیاه گلدانی در صورتی که با نیاز های ابتدایی آن آشنا باشید، کار دشواری نیست و به راحتی امکان پذیر می باشد.

پرورش گل اشک ملکه

گل اشک ملکه فاقد ساقه می باشد و دارای برگ های باریک به رنگ سبز و خاکستری در اندازه سی تا پنجاه سانتیمتر است، که ظاهری خمیده و کمانی شکل دارند، این گیاه در سال های دوم  سوم خود گل هایش را شکوفا می کند، ساقه صورتی رنگ گل ها در فصل بهار ظاهر می شود و شاه رگ هایی صورتی، سبز، زرد و آبی با براکته های قرمز و صورتی خواهد داشت، در این هنگام گلبرگ های گل به سمت عقب پیچ می خورند و منظره ای بسیار دلنشین و زیبا خلق می کنند.

آشنایی با نحوه پرورش گل اشک ملکه

این گیاه که اشک کوئینز نیز نامیده می شود، به صورت شگفت آوری مقاوم می باشد و می تواند، به راحتی دوره های غفلت را پشت سر بگذارد، وجود شکوفه های چند رنگ و زیبا می تواند، به راحتی چشم هر بیننده ای را نوازش دهد و توجهات را به سمت خود جلب کند.

آبیاری

برای پرورش گل اشک ملکه ابتدا باید اطلاعاتی در رابطه با میزان نیاز این گیاه نسبت به آب داشته باشید، می توان اینطور گفت که گل بیلبرجیا تقریبا در برابر خشکی مقاوم می باشد، زیرا این توانایی را دارد، که رطوبت هوا را جمع کند. رشد این گیاه با آبیاری روزانه در طول تابستان صورت می گیرد، به یاد داشته باشید،  برای رشد این گیاه لازم است،  تا آب کافی برای مرطوب بودن از خاک دریافت نماید.

برای پیشگیری از این که نوک برگ ها به رنگ قهوه ای درنیایند، توصیه می شود، نوک برگ ها و هر گلی که رو به بالا می روید غبار پاشی شود، این گیاه با نگهداری آب در گل های رو به بالا می تواند،  در صورت لزوم از رطوبت موجود در گل ها استفاده کند. در باقی روز های سال تنها کافی است،  تا خاک رطوبت خوبی داشته باشد و هر چند روز یکبار غبار پاشی انجام شود. شایان ذکر می باشد، آب های دارای کلر و فلوراید منجر به ایجاد لکه بر روی برگ ها می شود.

این گیاه داری دو مولفه شاخص می باشد، یکی از این مولفه ها شاخ و برگ جذاب و دیگری گل های جالب توجه آن است، که در فصل گلدهی خود از اواخر بهار تا پایان تابستان از گل های صورتی شاداب و روشن پوشیده می شود، این گل ها مانند زنگوله های کوچک و آویزان می رویند، بنابراین برای حفظ زیبای این گیاه لازم است،  به آبی که برای آبیاری استفاده می شود توجه شود، آب باران و آب فیلتر شده گزینه های مناسب تری برلی آبیاری می باشند.

کود

در فصل بهار و تابستان می توانید،  برای پرورش گل اشک ملکه و افزایش رشد و شادابی از کود مایع رقیق شده استفاده نمایید، از این روش در پاییز و زمستان نیز می توانید،  استفاده کنید، اما تعداد دفعات آن در این فصل ها باید یک بار در ماه باشد، امکان استفاده از این ترکیب به شکل همزمان روی برگ ها به صورت غبار پاشی نیز وجود دارد.

درجه حرارت

این گیاه نسبت به دمایی که دوست دارد در آن زندگی کند،  بسیار مطبوع می باشد، با توجه به فصلی که در آن قرار دارد،  برای حفظ شادابی و رشد خود به دمای مختلفی نیاز پیدا می کند، دمای مطلوب در تابستان بین شصت و پنج تا هشتاد درجه فارنهایت یا هجده تا بیست و هفت درجه سانتی گراد می باشد.

در فصل های پاییز، زمستان و ماه های خنک بهار به دمای شصت تا هفتاد درجه فارنهایت یا شانزده تا بیست و چهار درجه سانتیگراد نیاز دارد. در سردترین زمستان دوره های گاه به گاه تا چهل درجه فارنهایت یا چهار درجه سانتیگراد مقاومت می کند، اما قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای پایین می تواند، روی شکوفه دهی سال آینده تاثیر داشته باشد.

نور و خاک

توجه به نور مورد نیاز برای پرورش گل ملکه دارای اهمیت می باشد، لازم به ذکر است،  که وجود سایه جزئی،  از گل ها و برگ های گیاه در طول تابستان محافظت می کند و در باقی سال باید به دنبال نور کافی و غیر مستقیم برای گیاه خود باشید، گیاه اشک ملکه در مخلوط خاک ارکیده بهترین رشد را دارد، در صورتی که خاک ارکیده در دسترس نباشد،  می توانید از دو قسمت مخلوط پوست درخت با یک قسمت خاک باغبانی خاک مورد نیاز گیاه خود را فراهم کنید. همچنین می توانید،  در مقاله مربوط به  تکثیر گل ارکیده و نحوه نگهداری از این گیاه به شادابی گل ارکیده خود کمک کنید.

آشنایی با شرایط مناسب برای رشد گل اشک ملکه

آفات و بیماری ها

در صورتی که به پرورش گل اشک ملکه در بیرون از منزل می پردازد، احتمال بیشتری برای ابتلای آن به بیماری یا آفات وجود دارد؛ به همین منظور می توانید،  برای حذف شپشک ها از سمومی مانند دیازینون یا دستمال آغشته به الکل و پاکسازی سریع آن استفاده کنید.

علاوه بر این صابون های حشره کش نیز برای حذف آفات مختلف موثر می باشند، پس از استفاده از آن صابون ها باید آثار باقی مانده از آن ها را به خوبی از بین ببرید، بهتر است،  هر چند وقت برگ های کثیف را غبار پاشی نموده و با آب ولرم تمیز کنید و به یاد داشته باشید،  از مواد شوینده برای تمیز کردن برگ ها استفاده نکنید.

از بیماری های این گیاه باید به بوتریتیس اشاره کرد،  که گیاه مبتلا به آن دارای برگ های نرم و آبکی و زخمی می شوند، فعالیت بوتریتیس بیشتر می تواند،  به علت سردی هوا یا آبیاری بیش از اندازه باشد، برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری متعادل نگه داشتن دما و پرهیز از دمای پایین و آبیاری مناسب لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *