آشنایی با نکات مهم در انتخاب گلدان مناسب ارکیده

داشتن ارکیده شاداب و زیبا به توجه و مراقبت از آن بستگی دارد، بخشی از این توجه شامل انتخاب گلدان مناسب ارکیده می شود، انتخاب گلدانی که بتواند، به راحتی نیاز های مهم گل ارکیده را تامین نماید، کمک بزرگی در ادامه رشد و طنازی گیاه شما محسوب می شود، در این مقاله با ویژگی های مناسب گلدان برای رشد ارکیده آشنا می شوید.

گل ارکیده گیاهی حساس می باشد، که برای ادامه رشد و حیات خود نیازمند مراقبت های ویژه ای از جانب پرورش دهنده است، از جمله شرایط مناسب برای رشد این گیاه تهویه اطراف ریشه، فضای کافی برای گسترش ریشه و گلدان مناسب ارکیده می باشد، با انتخاب گلدان مناسب می توانید، سلامتی و شادابی گیاه خود را تضمین نمایید.

امروزه تنوع بسیاری برای گلدان ها شاهد می باشید و انواع مختلفی از گلدان های مناسب گیاهان آپارتمانی در بازار وجود دارد، که تصمیم گیری برای انتخاب مناسب ترین گلدان را به امری دشوار بدل می کند و ممکن است، این گوناگونی موجب مردد شدن، در انتخاب شود، گلدان مناسبی که برای ارکیده خود در نظر می گیرید، باید دارای شرایط خاصی باشد، که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد.

بررسی ویژگی های گلدان مناسب ارکیده

گلدان مناسب ارکیده

استفاده از گلدانی که متناسب با نیاز های گیاه شما باشد، دارای ویژگی های خاصی است و فواید بسیاری را برای گیاه به دنبال خواهد داشت، تامین نیاز ها و مراقبت از ارکیده در نهایت گلدانی شاداب و باطراوت را به دیدگان شما ارزانی می دارد، در صورتی که ارکیده محبوب شما از نور و یا گردش هوا استاندارد محروم باشد، به تدریج ضعیف می شود و شادابی و سلامتی خود را از دست خواهد داد.

انتخاب گلدان مناسب در سلامتی ارکیده نقش مهمی ایفا می کند، بنابراین ارزش صرف وقت برای اطلاع از ویژگی های گلدان مناسب را دارد. ماندگاری طولانی مدت ارکیده منجر شده است، تا افراد بسیاری علاقمند به نگهداری از این گل زیبا باشند، ارکیده می تواند، در گلدان برای مدت سه تا شش ماه گل دهد و به شکل تک شاخه نیز برای مدت یک ماه زیبا و شاداب به حیات خود خود ادامه می دهد، البته بخش مهمی از این شادابی به انتخاب گلدان مناسب ارکیده بستگی دارد.

ارکیده در طبیعت

برای انتخاب مناسب گلدان ارکیده می توانید، از رشد این گل در طبیعت الهام بگیرید، این گیاه چشم نواز بیشتر در مناطق گرم و مرطوب و جنگلی مانند بخش های شمال ایران یا جنگل های پرباران و استوایی رویده می شود، در برخی مواقع نیز دیده می شود، که بر شکاف دو شاخه درخت زنده ارکیده می روید، یا در داخل و اطراف درختان پوسیده شروع به رشد می کند.

چنین محیط هایی به محیط مناسب برای رشد ارکیده نزدیک هستند و ارکیده قابلیت جذب رطوبت را از این محیط ها دارد و تا زمانی که رطوبت محیط به اندازه کافی باشد و شدت نور آفتاب به قدری باشد، که آب ذخیره شده در برگ ها تبخیر نشود، می تواند، به حیات خود ادامه دهد.

زهکشی گلدان

اولین نکته در انتخاب گلدان مناسب ارکیده این است، که دارای زهکشی مناسبی باشد، زهکشی مناسب باید به گونه ای باشد، که بلافاصله پس از آبیاری گلدان آب اضافی به راحتی از گلدان خارج شود، خروج آب به شکل آزادانه و سریع برای گیاه ارکیده بسیار مطلوب و ضروری می باشد.

معرفی سایز گلدان مناسب ارکیده برای رشد بهتر گیاه

معمولا بیشتر گیاهان خانگی در اثر آبیاری بیش از اندازه از بین می روند، در این میان زهکشی مناسب کمک می کند، تا احتمال این اتفاق کاهش پیدا کند و سلامت گل زیبای ارکیده حفظ شود. وجود سوراخ زهکشی در انتهای گلدان امری الزامی است، وجود جداره های پایین گلدان که داری سوراخ زهکشی باشند، نیز از مولفه های یک گلدان مناسب می باشد.

وجود سوراخ های جانبی علاوه بر کمک به تخلیه آب منجر به جریان یافتن هوا در اطراف ریشه گیاه می شوند، جریان داشتن هوا در اطراف ریشه شرایط رشد این گیاه در طبیعت را بازسازی می کند، هر چند وجود حفره های زهکشی در دیواره های گلدان ضروری نمی باشد، اما در بهبود رشد و سلامتی گیاه تاثیر مطلوبی خواهد داشت.

انواع گلدان

گلدان های بسیاری با تنوع فراوان در بازار وجود دارد، مواد تشکیل دهنده این گلدان ها را پلاستیک گرفته تا سرامیک یا سنگ های زینتی تشکیل می دهند، این نکته را از خاطر نبرید، که زیبایی گلدان نمی تواند، سلامت گل شما را تضمین کند و وجود حفره های زهکشی باید از اولویت های شما برای تهیه گلدان مناسب ارکیده باشد، مورد دیگری که در تهیه گلدان باید مورد توجه قرار دهید، جنش تشکیل دهنده، گلدان می باشد.

گلدان سفالی: گلدان های سفالی هوا را از منافذ بسیار ریز خود عبور می دهند و آب اضافی را در خود جمع نمی کنند، بنابراین این جنس از گلدان ها می تواند، انتخاب مناسبی برای نگهداری از ارکیده باشد.

آشنایی با جنس گلدان مناسب ارکیده

گلدان پلاستیکی: از ویژگی های گلدان پلاستیکی باید به سبک بودن، قیمت به صرفه و تنوع بسیار آن اشاره کرد، در ضمن گلدان های پلاستیکی تقریبا غیر قابل تخریب می باشند، در هنگام انتخاب گلدان هایی با این جنس باید به وجود حفره های زهکشی در انتهای گلدان دقت داشته باشید.

گلدان های پلاستیکی شفاف نیز از انتخاب های مناسب می باشند، که می توانید در لیست خود قرار دهید، این گلدان ها شرایطی را فراهم می کنند، که ارکیده در طبیعت تجربه می کند و آن قرار گرفتن ریشه در معرض نور ملایم است، علاوه بر این این نوع از گلدان ها این امکان را فراهم می کنند، که به راحتی میزان رطوبت خاک گلدان را مشاهده کنید.

گلدان های سرامیکی: گلدان های سرامیکی با رنگ های زیبا و تنوع فریبنده خود می توانند، روح تازه ای به خانه و محل کار شما ببخشند، برای انتخاب این گلدان ها باید به وجود حفره زهکشی توجه داشته باشید، در صورتی که گلدان سرامیکی شما فاقد حفره بود می توانید، گل خود را درون گلدان پلاستیکی دارای حفره زهکشی قرار دهید و سپس آن را به درون گلدان سرامیکی زیبای خود منتقل کنید.

برای آبیاری لازم است، تا گلدان ساده پلاستیکی را از گلدان سرامیکی خارج کنید و پس از اتمام آبیاری دوباره آن را درون گلدان سرامیکی بگذارید، با این روش آب اضافی درون گلدان نمی ماند و سلامت گل ارکیده حفظ می شود..

گلدان های بافتنی«مش»: استفاده از گلدان های بافتنی یا الیافی فکری هوشمندانه است و می تواند، بهترین انتخاب برای مناطق مرطوب باشد، این نوع از گلدان مناسب ارکیده می باشد، زیرا می تواند، به راحتی جریان هوا را در میان ریشه برقرار سازد و آب اضافی را از میان ریشه ها به بیرون هدایت کند و تنوع زیادی نیز دارند.

سایز گلدان

گلدان های بزرگ برای رشد ارکیده مناسب نمی باشد و برای انتخاب گلدان باید این را در نظر داشته باشید، که سایز گلدان، متناسب با توده در هم تنیده ریشه باشد و یا کمی از گلدان پیشین ارکیده بزرگتر باشد، گلدان های بزرگ موجب می شوند، تا فضای زیادی برای تجمع خاک و موادی وجود داشته باشد، که منجر به ذخیره آب و رطوبت در مجاور ریشه ها می شود، چنین شرایطی برای رشد ارکیده مناسب نمی باشد. به یاد داشته باشید، بهترین روش برای نگهداری گل ارکیده و پرورش آن دقت در انتخاب گلدانی مناسب با نیاز های ارکیده است.

بررسی فواید گلدان پلاستیکی برای رشد گل ارکیده

نکات نگهداری

پس از انتخاب گلدان مناسب ارکیده باید با نکان نگهداری از ارکیده در گلدان آشنایی داشته باشید، از کاشتن ارکیده در خاک استاندارد گلدان پرهیز نمایید، تمام ارکیده ها به ویژه گونه «اپی فیت» به گردش هوای آزانه در اطراف ریشه نیاز دارند، بهترین محیط برای رشد ارکیده محیطی می باشد، که بسیار سبک، متخلخل و دارای زهکشی سریع باشد، در ضمن گیاهان بزرگ با ریشه های مسن بهتر است، در محیط هایی با خاک درشت کاشته شوند.

مخلوط های گلدان ارکیده متشکل از تکه های ریز، متوسط یا درشت پوست درخت صنوبر می باشد، این تکه های صنوبر معمولا با پلیت، پیت و یا خزه اسفاگنوم و زغال چوب باغبانی ترکیب می شوند. برای تکثیر ارکیده و نحوه نگهداری از این گیاه نیاز است، تا به خوبی با گلدان مناسب ارکیده آشنایی داشته باشید.

ارکیده ها در زیستگاه های طبیعی خود مانند علف های هرز رشد می کنند، اما به عنوان گیاهان آپارتمانی به دلتنگی تمایل دارند، برای حصول بهترین نتیجه شرایطی را که ترجیح می دهند، تهیه کنید، برخی از گونه های ارکیده ترجیحات فردی دارند، اما تمامی آن ها به تعادلی از نور، هوا، مواد مغذی، استراحت و هر از گاهی گلدان جدید نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *