بررسی نکات در رابطه با زمان جابجایی درخت

ساحت و ساز و یا تغییر شرایط محیطی و بسیاری از دلایل دیگر ممکن است، موجب شود تا نیاز به جابجایی درختان وجود داشته باشد، در این صورت برای وارد شدن کمترین آسیب به این سرمایه های ارزشمند باید با نکات مهم در این زمینه آشنایی داشت، بهترین زمان جابجایی درخت، سن و اندازه درخت، میزان مقاومت و دوره خواب از نکات مهمی می باشند، که در این مقاله به بررسی آن ها پرداخته شده است.

امروزه دلایل بسیاری برای اهمیت قائل شدن نسبت به درختان وجود دارد، ساخت و ساز و جریمه های مربوط به قطع درخت نیز مزید بر علت می شوند، تا نیاز به جابجایی درخت نسبت به قطع درخت ارجحیت یابد. اما برای پرهیز از آسیب به درخت لازم است، از مناسب ترین زمان جابجایی درخت و نحوه صحیح این عمل آگاهی داشت، در این صورت می توان حتی درختان میوه را نیز در سلامت کامل و در تعداد زیاد جابجا کرد.

در برخی مواقع حتی تغییر شرایط محیطی مانند از بین رفتن خاک منطقه موجب می شود، تا به جابجایی درخت نیاز باشد و برای انجام این کار ابتدا باید به فاکتور های تاثیر گذار در سلامت درخت توجه کرد، زمانی که برای جابجای در نظر گرفته می شود، جنس خاک، مقاومت و نوع درخت، اندازه درخت و سایر نکات، دارای اهمیت بسیاری می باشند.

زمان جابجایی درخت

برای جابجایی، زمانی بهترین نتیجه حاصل می شود، که با زمان طلایی انجام این فرایند آشنایی داشته باشید، هر چند می توان در تمام فصول با رعایت نکات این عمل را انجام داد. بهترین زمان برای فرایند جابجایی گیاهان خزان پذیر، فصل پاییز می باشد، در این زمان برگ ها شروع به ریختن می کنند و تا قبل از سرما و سفت شدن خاک باید نسبت به جابجایی درخت میوه اقدام کرد. این نکته از تکنیک های جلوگیری از ریزش میوه می باشد.

آشنایی با بهترین زمان جابجایی درخت

زمان دیگری که برای جابجایی درختان خزان پذیر باید در نظر گرفت، در ابتدای بهار و هنگامی می باشد، که جوانه ها هنوز شروع به رشد نکرده اند و اصلاحا درخت بیدار نشده است. یافتن بهترین زمان تا حد زیادی به نوع درخت و شرایط آب و هوایی منطقه بستگی دارد، در یک بیان کلی می توان اینطور اظهار داشت، که بهتر است ، درختان برگریز در فاز خواب که معمولا اواخر پاییز یا اوایل زمستان می باشد، جابجا شوند.

برای جابجایی درختان همیشه سبز در هر موقع از سال می توانید، اقدام کنید، با این حال توصیه می شود، این فرایند در دوره خواب درخت صورت بگیرد، که این دوره به اوایل بهار بر می گردد، حتی با یافتن بهترین زمان باز هم این فرایند می تواند، برای درخت استرس زا باشد، بنابراین پیش از اقدام با درختکار حرفه ای مشورت نمایید.

دوره خواب درخت

یکی از فاکتور های مهم در یافتن بهترین زمان جابجایی درخت اطلاع داشتن از فصل یا دوره خواب درخت باشد، بسیاری از افراد بر این باور هستند، که دوره خواب تمام درختان زمستان است، این موضوع تصوری اشتباه می باشد و درباره تمام درختان صادق نیست، بسیاری از گونه ها وجود دارند، که در فصلی غیر از زمستان به خواب می روند.
برای یافتن دوره خواب درخت باید به عاملی مهم توجه داشت و یکی از این عوامل زمان خزان درخت و هنگامی برگ ها شروع به ریزش می کنند، می باشند. تغییر مکان درخت در این دوره فرصتی مناسب است، چرا که ریشه تا بیداری درخت فرصت دارد، به بازسازی خود بپردازد و درخت کمترین آسیب را متحمل خواهد شد. بنابراین فصل خزان درختان زمانی مناسبی است، که عمدتا در پاییز اتفاق می افتد و بهتر است، پیش از آغاز سرما و سفت شدن خاک جا به جایی صورت بگیرد.

فصل تابستان

از موارد مهمی که در این زمینه باید به خاطر سپرد، این است که تابستان فصل مناسبی برای جابجای نمی باشد و علت آن این است، که در فصل های گرم سال به ویژه در تابستان برگ ها و گل ها در بهترین حالت برای رشد سریع می باشند و با جابجایی درخت، ریشه زایی درخت کاهش پیدا می کند و احتمال بسیاری وجود دارد، که صدمات جبران ناپذیر بر درخت تحمیل شود، برای آگاهی از بهترین زمان جابجایی درخت بهتر است، ابتدا با یک متخصص مشورت کنید و با در نظر گرفتن تمام شرایط بهترین زمان را برای این کار برگزینید. برای درختان میوه نیز این امر صادق می باشد.

نکات مهم در جابجایی درخت

برای جابجایی درختان نکات بسیاری وجود دارد، که باید در نظر گرفت، مکانی که برای درخت مد نظر می باشد، باید شرایط لازم برای ادامه رشد درخت را داشته باشد و مکانی مناسب باشد، بررسی های اولیه برای آماده بودن درخت جهت جابجایی را از یاد نبرید، مهمترین نکات پیش از بیرون آوردن درخت از خاک این است، که مقصد جدید درخت به دقت مورد بررسی قرار بگیرد و از مناسب بودن آن برای درخت اطمینان حاصل شود، توجه داشته باشید، تا درخت در مجاورت سیم برق و کابل کاشته نشود. به سایر نکات در ادامه پرداخته شده است.

  • اندازه عمق چاله جدید مطابق با چاله پیشین
  • با کردن کامل پوشش دور ریشه برای اکسیژن رسانی به ریشه
  • قرار دادن با دقت درخت در چاله برای پیشگیری از بروز آسیب به درخت
  • دقت در هم سطح بودن درخت با سطح زمین
  • در نظر گرفتن سن و قدمت درخت
  • انتخاب بهترین زمان جابجایی درخت
  • توجه به جنس خاک در مبدا و مقصد
  • توجه به ابعاد درخت
  • بررسی ارزش زیستی و سلامتی درخت

نکات بعد از کاشت

پس از جابجایی و کاشت درخت نکات مهمی وجود دارد، که نباید از آن ها غافل شد، اولین و مهمترین نکته به میزان رطوبت خاک محل کاشت باز می گردد، در روزهای ابتدایی جا به جایی درخت، نباید با کمبود آب مواجه شود. مرطوب بودن تا ده سانتی متر بالای خاک امری ضروری می باشد، تا ریشه جدید ساخته شود و درخت به وضعیت سابق خود باز گردد. آشنایی با نکات آبیاری نهال و اصولی که نباید از یاد ببرید، در آبیاری نهال تازه کاشته شده یا جابجا شده به شما کمک خواهد کرد.

بررسی نکات مهم در جابجایی درخت

کلام آخر

پس آشنایی با بهترین زمان جابجایی درخت و آگاهی از نکات مهم این روش می توانید، به راحتی به جابجایی درخت مد نظر خود اقدام کنید، اما مشورت با متخصص پیش از این فرایند را از یاد نبرید. تمام نکات ذکر شده از نکات کلیدی و مهم این فرایند به شمار می آیند و در کنار آن ها نیاز است، تا برخی از شرایط دیگر نیز رعایت شود.

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، بهترین زمان برای اقدام به جابجایی زمانی است، که درخت در دوره خواب به سر می برد و این زمان طلایی معمولا اواسط پاییز تا اوایل تابستان است، زمانی که درخت در فاز خواب قرار دارد و رشدی ندارد، کمترین آسیب به درخت می رسد، بنابراین یافتن دوره خواب درخت بسیار مهم می باشد.

پس از اطمینان از محل جدید جایگیری درخت باید از افراد متخصص کمک بخواهید، تا با بهترین روش جابجایی صورت بگیرد و افراد بی تجربه و یا خود باغدار نباید بدون مشورت به این عمل بپردازند، تا درختان که سرمایه ای ارزشمند می باشند، متحمل آسیب نشوند و نکات مهم به خوبی رعایت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *