بررسی شرایط مناسب برای نگهداری از فیکوس لیراتا

نگهداری از فیکوس لیراتا در صورتی که با حساسیت های این گیاه آشنا باشید، کار دشواری نخواهد بود، این گیاه زیبا و بلند قامت می تواند، به راحتی دکوراسیون خانه شما را دگرگون کند و زیبایی خاصی به فضای خانه ببخشد. در این مقاله با روش نگهداری از این گیاه زیبا آشنا خواهید شد.

از جمله گیاهان پر ابهت و دکوراتیو آپارتمانی که می توانند، نقش موثری در زیبایی خانه ها ایفا کنند، باید به فیکوس ها اشاره کرد، ممکن است، برای بار ها شاهد خودنمایی فیکوس آفریقایی در مجلات و عکس های دکوراسیون خانه های اروپایی و آمریکایی بوده باشید. برای بخشیدن جلوه ای ناب به خانه خود می توانید، با شرایط نگهداری از فیکوس لیراتا که بسیار آسان می باشد، آشنا شوید و روح سبز و تازه ای به زندگی خود ببخشید.

فیکوس لیراتا در کشور ما به فیکوس آفریقایی نیز شهره می باشد و مخاطبان بسیاری را مسحور زیبایی خود می کند، با توجه به شرایط نگهداری آسان، گزینه بسیار مطلوبی برای پرورش در خانه های آپارتمانی می باشد، زادگاه اصلی این گیاه جنگل های استوایی آفریقا است و در طبیعت می توانید، شاهد رشد آن حتی تا ارتفاع دوازده متر باشید.

آشنایی با نور مناسب برای پرورش فیکوس لیراتا

نگهداری از فیکوس لیراتا

معمولا نگهداری از فیکوس ها آسان می باشد و با چند نکته ساده می توانید، رشد خوبی را از آن انتظار داشته باشید، قد برافراشته و برگ های بزرگ و خیره کننده این گیاه باعث شده است، که با اطمینان اظهار کنیم فیکوس آفریقایی از زیباترین گیاهان فضای داخلی می باشد.

لیراتا با برگ هایی ویولن شکل با نام علمی Ficus lyrata از خانواده Moraceae (انجیر) می باشد، در زیبایی این گیاه باید گفت برگ های همیشه سبز آن براق و پنج ضلعی و با ظاهری شبیه به ویولن است، برگ های چرمی شکل این گیاه حاشیه های مواج دارد، تا زیبایی خاص را ایجاد کند.

برگ های سبز تیره در دل خود رگبرگ های روشن را جای داده اند، اندازه هر برگ می تواند، به صورت متغیر از سی تا پنجاه سانتی متر باشد. این برگ های زیبا علاوه بر جنبه تزئینی، به تصفیه هوا کمک می کنند و منجر به کاهش گرد و غبار و کنترل رطوبت محیط نیز می شوند، آشنایی با گیاهان تصفیه هوا و ضد عفونی کننده ها هوای تازه ای به ریه های شما می بخشد و این از فواید فیکوس لیراتا نیز می باشد.

نگهداری از این گیاه بسیار آسان می باشد، هرچند رشد این گیاه زیبا در خاک سرعت و روند بهتری را طی می کند، اما علاقمندان به نگهداری از این گیاه می توانند، با به خاطر سپردن شرایط نگهداری از فیکوس لیراتا از این گیاه چشم نواز در گلدان و فضای داخلی نگهداری کنند.

روش نگهداری

فیکوس لیراتا مانند سایر اعضای خانواده خود یعنی فیکوس بنجامین یا فیکوس الاستیکا  شرایط نگهداری پیچیده ای ندارد و با رعایت چند نکته ساده که در ادامه ذکر می شود، می توانید، شرایطی ایجاد کنید، که فیکوس سبز و زیبایی داشته باشید.

آموزش نگهداری از فیکوس لیراتا

آبیاری

با توجه به برگ های پهن می تون اینطور برداشت کرد، که تبخیر آب در این برگ ها زیاد می باشد و به دنبال آن نیاز به آبیاری این گیاه متوسط رو به زیاد است، آبیاری بیش از اندازه و کم تر از نیاز گیاه می تواند، موجب ریزش برگ ها شود بنابراین، برنامه ای منظم برای آبیاری داشته باشید و پیش از هر آبیاری بررسی کنید، که آیا خاک گلدان خشک شده است، یا خیر؟

پس از هر بار خشک شدن خاک گلدان زمان آبیاری مجدد فرا رسیده است، به زهکش انتهای گلدان دقت کنید، تا اطمینان یابید آب اضافی به راحتی از گلدان خارج می شود، یکی از مواردی که برای گیاه بسیار خطرناک است، تجمع آب در گلدان می باشد، زیرا این گیاه نسبت به قارچ بسیار حساس است و این احتمال وجود دارد، که به سادگی دچار پوسیدگی ریشه گیاه و ساقه شود، بهتر است، همیشه یک قارچ کش در منزل داشته باشید.

نور

در نگهداری از فیکوس لیراتا باید این نکته را به خاطر بسپارید، که نور غیر مستقیم را برای این گیاه فراهم کنید و از تابش مستقیم نور به گیاه بپرهیزید، چرا که قرار دادن گلدان در محیطی که در معرض نور مستقیم باشد، سوختن برگ ها را برای لیراتا به همراه دارد.

چرخش گلدان هر چند وقت به رشد مناسب تمام گیاه کمک می کند و تمام بخش ها از نور کافی و غیر مستقیم بهره مند می شوند، توصیه می شود، به صورت هفته ای یک مرتبه با کمک یک پارچه نرم و مرطوب به آرامی برگ های فیکوس لیراتا را تمیز کنید، تا غبار از روی آن برداشته شود و جذب نور تا بیشترین حد ممکن افزایش یابد.

برگ های بزرگ این گیاه زیبا می تواند، مانند یک جاذب گرد و غبار عمل کند و این امر برای سلامتی گیاه مضر می باشد، کاهش جذب نور مورد نیاز، ریزش برگ های سبز را برای گیاه به ارمغان می آورد و به احتمال زیاد گیاه دچار کچلی خواهد شد.

رطوبت

این گیاه بومی مناطق گرم و مرطوب می باشد و با توجه با زادگاه رویش آن در می یابیم به هوای شرجی با رطوبت بالا علاقمند می باشد، سطح بزرگ برگ ها میزان تبخیر آب را افزایش می دهند و نتیجه این امر نیاز بالای گیاه به رطوبت خواهد بود، پیشنهاد می شود، با آب جوشیده سرد شده به غبار پاشی روزانه برگ ها بپردازید. قرار دادن چندین گلدان در کنار هم موجب می شود، تا رطوبت محیط اطراف گلدان ها افزایش پیدا کند، بنابراین بهتر است، گلدان ها را در کنار یکدیگر قرار دهید.

تامین رطوبت کافی برای نگهداری از فیکوس لیراتا

دما

نکته مهم در نگهداری از فیکوس لیراتا این است، که در دمای مناسب رشد می کند و به نوسان دما حساسیت نشان می دهد، دمای متوسط اتاق یعنی دمای بین شانزده تا بیست و پنج درجه برای رشد این گیاه مناسب است، اما نوسانات دمایی برای لیراتا خطر آفرین است.

به محل قرارگیری گلدان خود دقت کنید، در صورتی که در از سمت چپ گیاه باز شود و باد های سرد به سمت خاصی از گیاه برسد برگ های آن سمت خواهند ریخت و یا قرار داشتن در معرض وسایل گرمایشی موجب ریختن برگ هایی می شود، که در معرض گرما قرار دارند. تلاش کنید، گیاه را در محلی نگه دارید، که از نوسانات دمایی به دور باشد.

خاک

بهترین خاک برای این گیاه، خاکی سرشار از مواد آلی و دارای زهکشی مناسب است، مخلوطی از نصف پیت ماس و نصف پرلیت دانه درشت برای رشد فیکوس لیرانا مناسب می باشد. به یاد داشته باشید، که هرگز از خاک کاکتوس یا رس باغچه استفاده نکنید. یک ترکیب مناسب دیگر برای رشد این گیاه می تواند، مخلوطی از پیت ماس، پرلیت، کوکوپیت و تکه های شن درشت باشد.

هرس کردن

در صورتی که شاخه های فرعی بیش از اندازه رشد کرده اند یا در مسیر نامناسبی رشد می کنند، بهتر است، آن ها را هرس کنید. برای هر فوکوس لیراتا باید دقت کنید، تا محل برش شاخه های اضافی از شاخه اصلی حداقل سه سانتی متر فاصله داشته باشد، هرس کردن به ریشه ها کمک می کند، تا انرژی خود را صرف رساندن مواد معدنی به برگ های سالم نماید.

کود

برای نگهداری از فیکوس لیراتا به کود های قوی نیاز ندارید، البته اضافه کردن ماهی یکبار در مقدار کم از کود های مایع رقیق شده مانند سه بیست آن هم در فصل های رشد که شامل فصل های بهار تا پاییز می باشد، بلامانع است. اما به یاد داشته باشید، کوددهی بیش از اندازه می تواند، سوختگی در برگ ها ایجاد کند.

تکثیر با قلمه ساقه

ممکن است، به فکر تکثیر گیاه خود باشید، برای این امر می توانید، از دو روش استفاده کنید، در روش قلمه ساقه ابتدا باید بخشی از ساقه گیاه که سالم و سرحال می باشد، را انتخاب کنید، که حداقل دارای یک برگ و سه گره باشد. بهتر است، طول قلمه مورد نظر ده تا پانزده سانتی متر باشد.

ساقه را به شکل مورب برش بزنید و از آن برای مدت بیست و چهار ساعت در محیط سایه نگهداری کنید. این مدت زمان برای استراحت گیاه در نظر گرفته شده است، تا شیره محل برش خشک شود. پس از خشک شدن شیره در زمان مشخص شده، می توانید، قلمه را در خاک مناسب فیکوس لیراتا بکارید، برای رشد یافتن قلمه ضروری است، که از آن برای دو ماه در دمای بیست و پنج درجه نگهداری کنید.

روش قلمه زدن از ساقه فیکوس لیراتا

در ضمن استفاده از هورمون ریشه زایی می تواند، احتمال رشد قلمه را افزایش دهید. مناسب ترین زمانی که می توانید، برای قلمه زدن در نظر بگیرید، فصل بهار می باشد.

قلمه برگ

از برگ های سالم و شاداب گیاه نیز می توانید، قلمه تهیه کنید، پس از انتخاب برگ مناسب که از ساقه جدا کرده اید، باید آن را در داخل آب یا روی سطح مرطوب خاک قرار دهید، تا ریشه زایی در برگ اتفاق افتد. پس از اینکه ریشه ها کمی جان گرفتند، آن ها را داخل خاک گلدان بکارید.

قهوه ای شدن لبه برگ

در برخی مواقع که در نگهداری از فیکوس لیراتا سهل انگاری شود و بدون بررسی خاک به آبیاری زیاد اقدام کنید، گیاه دچار لبه های قهوه ای در اطراف برگ می شود. برای درمان باید آبیاری را قطع کنید، تا از پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه پیشگیری شود. پس از خشک شدن خاک می توانید، مجددا به آبیاری بپردازید.

ریزش برگ های پایینی گیاه نیز می تواند، از آبیاری زیاد گیاه صورت بگیرد، زهکشی مناسب گلدان از بروز چنین اتفاق هایی پیشگیری می کند. در صورتی که در آبیاری مشکلی وجود ندارد، احتمالا ریزش برگ ها از نوسانات هوا، خشکی هوا یا عدم نور کافی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *