معرفی بهترین کود برای درخت شلیل

برای تشخیص عناصر مورد نیاز درخت شلیل ابتدا باید با آزمایش خاک استفاده کرد و پس از آن از انواع کود برای درخت شلیل با مشورت کارشناسان بهره برد، تا به بیشترین باردهی درخت در کنار کیفیت بالا رسید و به دنبال آن سود بیشتری دریافت کرد. در این مقاله با کود های مناسبی آشنا خواهید شد.

شلیل می تواند، از خانواده هلو محسوب شود، چرا که بسیاری از افراد بر این باور می باشند، نوعی جهش ژنتیکی مغلوب در هلو موجب شده است، تا کرک های هلو ازبین بروند و شلیل پدیدار شود، از همین رو در برخی از منابع از شلیل به نام هلوی بدون کرک نیز از آن یاد می شود، هر چند شلیل از لحاظ طعم شیرین تر از هلو می باشد. برای دست یابی به طعم و کیفیت بهتر انتخاب کود مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد. در ادامه به خوبی با مناسب ترین کود برای درخت شلیل آشنا می شوید.

شلیل از میوه های قدیمی می باشد و تاریخچه کشت آن به زمانی نزدیک به دوهزار سال پیش باز می گردد، در ابتدا چینی ها بودند، که شلیل را کشت می کردند و پس از آن این میوه خوش طعم در سراسر دنیا کشت شد. انتخاب کود برای دستیابی به بهترین میوه کار آسانی نخواهد بود، اما با بررسی برخی فاکتور ها می توانیم، مناسبترین انتخاب را داشته باشیم.

کود برای درخت شلیل

در عصر حاضر، کشور ما یکی از برترین تولیدکنندگان شلیل محسوب می شود، با توجه به میزان تولید این میوه بهتر است، با انواع کود مناسب برای این درخت آشنا شویم. اولین توصیه در این زمینه این می باشد، که تنها از یک کود استفاده نشود، شایان ذکر است، که حتی با استفاده از بهترین کود دامی باز هم این امکان فراهم نمی شود، که به حداکثر میزان محصول دهی درختان دست پیدا کنید.

آشنایی با انواع کود برای درخت شلیل

در پیش گرفتن برنامه کود سه بیست برای درخت شلیل باید به مدت تقریبی چهار سال برای درختان اجرا شود. با پیروی از این برنامه می توانید، محصولاتی بسیار مطلوب و پربار به دست آورید. چنین محصولی قطعا از کیفیت و مزه ای عالی برخوردار خواهد بود. علاوه بر این می توانید، با مراحل و آموزش پیوند زدن درخت برای انواع درخت میوه آشنا شوید و در تولید میوه های مرغوب موفقیت بیشتری کسب کنید.

برنامه کوددهی

زمان استفاده از کود برای درخت شلیل از اهمیت بسیاری نزد کشاورزان برخوردار می باشد، استفاده به موقع از کود موجب می شود، تا مواد مغذی در خاک تآمین شود و این موضوع رشد و نمو درختان را در بهترین شرایط تضمین می کند. کودی که برای نهال شلیل استفاده می شود، معمولا دارای مواد مغذی چون نیتروژن، فسفر، پتاسیم و سایر مواد معدنی می باشد، تا رشد مناسبی ایجاد شود.

در صورتی که کود های شیمیایی یا آلی با برنامه ای مدون و به موقع اجرا شوند، به تامین مواد مغذی و حفاظت از خاک و بهبود ساختار آن کمک می شود. استفاده درست و برنامه ریزی شده از کود های شیمیایی یا آلی بهبود فرایند کشاورزی و افزایش عملکرد درختان را به دنبال خواهد داشت. در کنار یافتن انواع کود برای درختان شلیل نباید از اهمیت سمپاشی غافل شوید، اطلاع از نحوه سم پاشی درختان میوه و اصول و قواعد آن امری بسیار ضروری برای کشاورزان می باشد.

کود مناسب

جهت یافتن مناسب ترین کود برای درخت شلیل ابتدا باید این نکته را در خاطر داشته باشید، که درخت شلیل نمی تواند، مانند صیفی جات به سرعت به یک ماده غذایی واکنش نشان دهد. برای رشد بهتر و مشاهده نتایج نیاز به برنامه ای با مدت طولانی می باشد.

کود سه بیست می تواند، از انواع مناسب کود برای درختن شلیل باشد، طبق آمار استفاده از کود به باروری سی تا چهل درصدی باروری درخت کمک می کند، هرچند تاثیر استفاده از کود سریع می باشد، اما باز هم برای نتیجه باید قدری صبور باشید. مشورت با افراد متخصص بهترین نتیجه را عاید شما می کند.

مواد مغذی

توجه به تغذیه ریشه گیاه یکی از فاکتور های مهمی می باشد، که نباید از آن غافل شد، استفاده از کود اسید هیومیک که حاوی فسفر، ازت و پتاسیم است روشی مناسب برای تقویت درخت می باشد و به همین خاطر به عنوان منبع غذایی مناسبی برای پرورش درخت شلیل  و سایر مرکبات کاربرد دارد.

درخت شلیل برای رسیدن به رشد مورد نظر و حفظ و پایداری ریشه به وجود عناصری از جمله آهن و پتاسیم نیاز دارند، علاوه بر این، وجود نیتروژن در خاک در رشد مطلوب درخت موثر می باشد. پیشنهاد می شود، پیش از استفاده از کود و سایر عناصر مغذی ابتدا خاک را مورد آزمایش قرار دهید، تا نیاز های خاک مشخص گردد.

کود های آلی شامل کمپوست، کود غذایی و کود حیوانی می باشد، استفاده از این نوع کود در افزایش حاصلخیزی خاک و کمک به توانایی درختان برای جذب آب و مواد غذایی موثر می باشد. کود های نیتروژن نیز از عناصر ضروری برای رشد درخت شلیل ساخته شده اند. می توانید، از کودهای سوپر فسفات آمونیوم (APS) و نیترات کلسیم (CN) برای افزایش رشد درخت شلیل استفاده کنید، زیرا این نوع از کود برای درخت شلیل بسیار مناسب می باشد.

استفاده از کود های فسفر مانند سوپر فسفات سه گانه (TSP) و فسفات آمونیوم (DAP) جهت افزایش باردهی درختان و بهبود سیستم ایمنی درخت شلیل کاربرد دارند. کود های پتاسیم مانند کلرید پتاسیم (KCl) و سولفات پتاسیم (K2SO4) کمک موثری در افزایش باردهی درختان و بهبود سیستم ایمنی به شمار می روند.

کود حیوانی

کود حیوانی یا کمپوست، از اجزای مختلفی حاصل می شود، که از فرایند آنالیز بقایای حیوانات و فضولات تهیه می شود. توصیه می شود، پیش از خرید نهال در مرحله خاک ورزی کشاورزان از کود حیوانی استفاده نمایند. چرا که کود حیوانی کاربردی چون اسفنج دارد و سلول های هوا را در خاک ایجاد می کند و رطوبت حفظ می شود، برخی از اجزای تشکیل دهنده این نوع از کود در ادامه ذکر شده است.

ازت یک ماده مغذی برای درخت شلیل می باشد و در کود حیوانی به وفور یاد می شود. فسفر نیز یک ماده غذایی ضروری برای نهال شلیل می باشد، که در این نوع از کود برای شلیل یافت می شود. پتاسیم نقش مهمی در تغذیه و بهبود محافظت از نهال شلیل ایفا می کند.

بررسی تاثیرات کود برای باردهی بیشتر درخت شلیل

کود اوره

کود اوره نیز از جمله کود هایی می باشد، که می تواند، در رشد درخت شلیل سهم بسزایی داشته باشد، چرا که این کود دارای مواد مغذی اولیه مناسبی برای رشد و نمو درخت است. اوره نیز یکی از منابع نیتروژن برای گیاه محسوب می شود و در رشد گیاه و ساقه مفید است.

اوره علاوه بر نیتروژن مورد نیاز درخت دارای فسفر نیز می باشد و در رشد قوی ریشه و تولید مثل درخت تاثیر خوبی خواهد داشت و می تواند، دوره گلدهی و میوه دهی درخت شلیل را بهبود ببخشد و پتاسیم در این نوع از کود برای شلیل به رشد بهتر و تولید میوه مرغوب تر در شلیل کمک می کند.

کود مرغی

یکی از مهمترین اجزا کود مرغی نیتروژن می باشد، که علاوه بر آن مواد مغذی زیادی از جمله نیتروژن، فسفر و پتاسیم می باشد. نیتروژن به دلیل اهمیتی که در رشد گیاه دارد، مورد توجه ویژه در کود برای درخت شلیل قرار می گیرد، نیتروژن موجود در کود مرغی یکی از عناصر سازنده پروتئین می باشد و این موضوع می تواند، در انبساط و فتوسنتز تاج درخت در شلیل تاثیر گذار باشد.

بنابراین می توان گفت استفاده از کود مرغی که حاوی مقدار زیادی نیتروژن می باشد، در رشد و سلامت درختان شلیل مفید است، علاوه بر این استفاده از کود مرغی به عنوان یک منبع ارگانیک منجر به بهبود ساختار خاک و افزایش زهکشی خاک نیز می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *