کاشت نعناع در باغچه و گلدان

کاشت نعناع در منزل بسیار مفید بوده و موجوب می شود و روزهای مختلف سال سبزیجات معطر و تازه ای داشته باشید. این گیاه خواص درمانی زیادی دارد و به سرعت رشد می کند. روش قلمه زدن و کشت بذر نعناع را در این مطلب بخوانید.

کاشت نعناع در باغچه و گلدان همانطور که بسیار کاربردی است به راحتی هم انچام پذیر است. به سرعت گسترش می یابد و به ندرت دچار بیماری و زوال می شود. در این مطلب نحوه ی کاشت و شرایط نگهداری از نعناع را با تمام جزئیات شرح میدهیم.

کاشت نعناع در باغچه و گلدان با دو روش متفاوت

نعناع گیاهی علفی چند ساله و پر خاصیت است. این گیاه نیرو دهنده و خلط آور است و به عنوان داروی ضد نفخ نیز به کار می رود. طعم تند و بوی خاص این گیاه آن را برای استفاده در نوشیدنی های خنک و گازدار مناسب کرده است.همچنین از نعناع به عنوان طعم دهنده به برخی غذا ها استفاده می شود. و دورچین مناسبی برای تزیین غدا ست. پس کاشت آن در باغچه یا گلدان بسیار مفید است.

کاربرد های نعناع در منزل

برای کاشت نعناع میتوانید از روش قلمه زنی استفاده کنید.
یکی از ویژگی های نعناع این است که از از ریشه های آن ساقه های جدید رشد کرده و خود به خود گسترش می یابند. و سطح وسیعی را پر می کند.از این رو به نعناع گیاه مهاجم نیز می گویند. اگر نعناع در باغچه خود می کارید مراقب باشید تا به دیگر سبزیجات آسیب نزند.

نحوه پرورش نعناع

تکثیر نعناع به روش قلمه زنی :

یک مرحله ی مهم برای قلمه زنی انتخاب قلمه ی مناسب است. اگر نعناع را از باغچه دوستانتان میگیرید بهتر است ساقه ی نعناع را از یک سانتی متری سطح زمین جدا کنید. و اگر از سوپر مارکت ها میگیرد یه شاخه ی چوان و نیرومند را انتخاب کنید.
اندازه ی تقریبی شاخه باید تقریبا از سه برگ بالایی تا انتهای شاخه ۱۰ سانتی نتر باشد.
بقیه برگ های شاخه را جدا کنید و فقط سه برگ بالایی را نگه دارید. این کار موجب می شود گیاه برای ریشه زایی نیروی بیشاری داشته باشد.

انتهای ساقه را با یک چاقو یا قیچی تیز اریب ببرید. دقت کنید که ساقه را له نکنید. برش اریب باعث می شود ریشه زایی سریع تر اتفاق بیوفتد.

یک لیوان آب بردارید و قلمه را در آن قرار دهید و آن را در محیط گرم قرار دهید. بعد از گذشت چند روز ریشه های سفید مشاهده می شود.

حال میتوانید ساقه را در خاک باغچه یا گلدان بکارید.
دقت داشته باشید برای کاشت نعناع در گلدان باید گلدانی را انتخاب کنید که ریشه های نعناع بتوانند آزادانه در آن گسترش یابند. زیرا نعناع گیاهی است که به سرعت رشد کرده و در زمان کوتاه فصای باغچه یا گلدان را پر می کند.

قلمه زنی نعناع

تکثیر نعناع با استفاده از بذر :

تکثیر نعناع با بذر مانند دیگر شبزیجت راحت نیست و اینکار را فقط کشاورزان انجام می دهند.
برای این روش خاک حاصلخیز را مهیا کنید رو آن بذر نعناع بپاشید. روی بذر ها را با لایه ی نازکی از خاک بپوشانید و تا مشاهده شدن جوانه های  نعناع خاک را مرطوب نگه دارید.

نکاتی درباره نگهداری نعناع :

نور : گیاه نعناع به روزی حداقل ۳ ساعت نور در روز نیازمند است. اگر نعناع را در گلدان کاشتید بهتر است مکانی برای آن انتخاب کنید که دارای دارا نور مناسب و جریان هوای خوب باشد.

پرورش نعناع در گلدان

کاشت سبزیجات در گلدان یکی از ایده های عالی برای داشتن سبزیجات تازه و سالم است.

برای چیدن نعناع  همانند دیگر سبزیجات برگی بهتر است هیچگاه بیشتر از یک سوم آن را قطع نکنید. تا دوباره بتواند رشد کند و برگ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *