نحوه پرورش انبه در منزل

پرورش انبه با برقراری شرایط لازم در محیط منزل به شکل مطلوب امکان پذیر است. ضمن اینکه با مراقبت های پی درپی می توان این گیاه را تا مرحله میوه دادن هدایت کرد. برای آشنایی با کاشت انبه در منزل ما را در سایت سبزانه دنبال بفرمایید.

پرورش میوه یکی از تفریحات مناسب برای کسانی است که علاقه زیادی به باغبانی دارند. بسیاری از میوه ها اگر چه در شرایط محیط بیرونی منزل قادر به رشد هستند اما در شرایط مصنوعی منزل واکنش خوبی نشان می دهند. پرورش انبه با این شرایط گلدانی به راحتی آمیخته و عجین می شود. 

تمام گیاهان به امکانات رشد خود وابستگی دارند و نسبت به تغییرات آن ها واکنش نشان می دهند. شاید برای بسیاری از ما پیش آمده باشد که در حین خوردن انبه و دیدن هسته آن، به فکر پرورش آن در محیط منزل یا باغچه افتاده باشیم. مردمان جنوب برای کشت و پرورش انبه شرایط ایده ال تری دارند. این میوه شرایط ایده آل خود را در مناطق حاره می یابد. از این رو تنها در بخش هایی از جنوب کشورمان کشت می شود. این شرایط در معدود مناطقی از ایران فراهم است. در واقع کشت انبه در گلدان با شبیه سازی این مناطق در منزل صورت می گیرد.

شرایط رشد مناسب برای انبه

اول از همه باید اعتراف کنیم که این میوه برای رسیدن به مرحله ثمردهی، پروسه طولانی ۵ یا ۸ ساله را طی می کند. بنابراین اگر صبر کافی برای ثمردهی این درخت را ندارید، بهتر است از پرورش انبه صرف نظر کنید.

کاشت درخت انبه

کاشت انبه مانند کاشت پسته نیاز به آب و هوای گرم دارد. به همین خاطر اگر در مناطق کوهستانی هستید، باید شرایط مناسبی برای رشد و ثمردهی انبه در منزل فراهم کنید. ضمن اینکه در چنین شرایطی می توانید کاشت خرمالو را امتحان کنید. چون این میوه در شرایط سرما، مقاومت لازم را دارد. برای  پرورش انبه ابتدا هسته انبه را از بافت گوشتی آن خارج سازید. هسته شسته شود و لزجی آن تا حد زیادی گرفته شود.
مراحل پرورش انبه
بعد از این مرحله، باید هسته را بشکافید. اگر انبه رسیده باشد، در این مرحله دچار زحمت نخواهید شد. چون با فشار دست، هسته جدا می گردد. در غیر این صورت هسته را با چاقو ببرید.
مراقب باشید به دانه درون آن صدمه نزنید. چون دیگر مناسب برای پرورش انبه نمی باشد.
محیط مناسب برای کاشت انبه
در ادامه باید بذر را بیرون آورید. بذر را بعد از خارج کردن در پوشش مناسبی برای جلوگیری از هدر رفت رطوبت بگذارید. شما می توانید از یک ظرف پلاستیکی یا دستمال کاغذی کمک بگیرید. پوششی که برای دانه انبه انتخاب می کنید باید شفاف باشد تا امکان ورود نور را برای دانه فراهم کند.
حالا باید رطوبت داخلی پلاستیک را برای بذر انبه مهیا سازید. داخل این پلاستیک یا دستمال به میزان لازم(دو قاشق غذاخوری برای تامین رطوبت) آب اضافه کنید. درب ظرف یا پلاستیک را ببندید. اگر از دستمال برای این کار استفاده می کنید، هر چند وقت یک بار باید رطوبت آن را چک کنید. پلاستیک را محلی بگذارید که نور به آن برسد.
انبه برای جوانه زدن به نور و حرارت به همراه کمی رطوبت نیاز دارد. از این رو باید بذر انبه را در محلی نگه دارید که گرما و نور هر دو با هم برقرار باشند. از این نظر آشپزخانه در صورت داشتن پنجره گزینه ای مناسب است. اگر آشپزخانه شما پنجره برای دریافت نور طبیعی محیط ندارد، در این صورت بهتر است از نورهای مصنوعی بهره مند شوید. اجاق گاز در محیط آشپزخانه عاملی موثر برای تامین گرمای زیاد می باشد.

اگر بذر انبه برای جوانه زدن، گرمای لازم را دریافت کرده باشد، بعد از یک یا دو هفته شاهد جوانه آن خواهید بود.

زمانی که جوانه های دانه انبه را دیدید، باید به فکر تهیه گلدان مناسب برای آن باشید. این گیاه به گلدانی بزرگ برای پرورش نیاز دارد. برای حفظ رطوبت این گیاه، گلدان های سفالی گزینه کارایی به حساب می آیند.
جوانه زنی انبه در خاک
برای اعمال زهکشی مناسب، سوراخ های گلدان را با سنگریزه ببندید. درون گلدان خاک بریزید و بذر را داخل آن بگذارید. برای ریختن خاک، تا قسمت رویش جوانه را پر کنید(جوانه را خاک نکنید). در ادامه گلدان را آب دهید.
این گیاه نوردوست است و از این رو باید در محیط های پرنور با تابش مستقیم بگیرد اما در روزهای اول زندگی گیاه انبه از این ویژگی فاکتور بگیرید. گلدان را به پنجره های جنوبی آپارتمان با تابش غیر مستقیم نور منتقل سازید.
اگر طی کردن این مراحل برای شما سخت است، می توانید از نهال های آماده در بازار برای پرورش انبه خریداری کنید. با این اقدام یک پله بالاتر قرار دارید.

شرایط ایده آل برای پرورش انبه

نور: یکی از عناصر مهم و حیاتی برای رشد انبه، نور است. این عامل باید همیشه در دسترس باشد.

خاک: انبه در انتخاب خاک خیلی مشکل پسند نیست و در اغلب خاک ها به بار می نشیند اما خاک ایده آل برای پرورش انبه خاکی با ترکیب کوکوپیت و پرلیت (۴۰ درصد)، خاک برگ، پیت ماس(۲۰ درصد) و خاک معمولی می باشد.شرایط جوانه زنی انبه

آفات:شته و کنه بزرگ ترین و خطرناک ترین دشمن گیاه انبه می باشند. با دیدن اولین نمونه از آن ها اقدامات لازم برای از بین بردن و ریشه کنی را انجام دهید.

آبیاری: این گیاه با توجه به رشد در اقلیم حاره ای، با تناوب دوران مرطوب و خشک سازگاری دارد. از این رو تا زمان خشک نشدن سطح خاک، آبیاری را انجام ندهید. برای آبیاری نظم و ترتیب را رعایت کنید. رطوبت در دوران جوانه زنی بذر انبه، ضروری می باشد.

آب دهی انبه

کوددهی: کوددهی برای درختی مانند انبه لازم است هر ماه یک بار انجام شود. مخصوصاً اگر درصدد رساندن این درخت به ثمردهی هستید. کوددهی را در تمام سال حتی در فصل زمستان انجام دهید.
توجه داشته باشید که این گیاه برای رسیدن به وضعیت باردهی مدت زمان زیادی بین ۵ تا ۸ سال را احتیاج دارد. ضمن اینکه در طی این سال ها، نباید از انبه غافل بود و باید رسیدگی های لازم را برای آن انجام داد.

کاشت انبه در گلدان

در پایان از اینکه با روش پرورش و کاشت انبه در گلدان و باغچه همراه با ما بودید، سپاس گذاریم. انبه در بسیاری از محصولات بهداشتی، آرایشی و … به کار می رود. به همین خاطر از آن به عنوان یک میوه متفاوت و ارزشمند یاد می شود. ضمن اینکه کاشت انبه در منزل جنبه زینتی دارد  و می تواند محیط زیبایی را در منزل برای شما به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *