پرورش و نگهداری کاکتوس اپونتیا

هر گیاهی به مراقبت های ویژه برای رشد خود نیاز دارد، برای پرورش بهتر باید با این روش ها اشنا شویم، در اینجا روش های تکثیر و نگهداری کاکتوس اپونتیا را به طور کامل توضیح داده ایم. با این ویژگی ها بیشتر آشنا شوید.

کاکتوس اپونتیا یا کاکتوس انجیر تیغی یک کاکتوس زیبا با پرورشی بسیار ساده است. ظاهری براق، بزرگ و رنگی دارد.در این مطلب علاوه بر آشنایی با ویژگی های جذاب این گیاه زینتی با روشهای نگهداری و پرورش آن در منزل و ادارات نیز آشنا شوید.

ویژگی های جذاب کاکتوس اپونتیا :

کاکتوس اپونتیا به نام های انجیر تیغی ،انجیر هندی و گلابی خار دار نیز شناخته می شود.البته به کاکتوس اپونیتا، زبان مادر شوهر و کاکتوس راکتی نیز گفته می شود. این نام گذاری ها بر اساس ظاهر راکت مانند این کاکتوس بوده اند.
همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید این پد های راکت مانند روی هم سوار می شوند و نمای زیبای این چنینی را  به وجود می آورند.

کاکتوس راکتی

این دسته از کاکتوس ها به دلیل ظاهر متفاوتی که دارند از معروف ترین خانواده های کاکتوس ها به شمار می روند.
ارتفاع آن ها گاهی به ۱ تا ۲٫۵ متر نیز می رسد.
گل های این نوع کاکتوس در تابستان ظاهر می شوند و رنگ زرد روشن دارند. جالب است بدانید که این کاکتوس میوه هایی به رنگ زرد یا قرمز دارد که خوراکی است.

کاکتوس اپونتیا با میوه های خوراکی

نیاز های کاکتوس زیبای اپونتیا :

نیاز به نور :

در زمینه ی نیاز به نور باید گفته شود که هرچه نور بیشتری در اختیار کاکتوس های بیابانی قرار داده شود رشد بهتری خواهند داشت، کاکتوس اپونتیا نیز همانند دیگر کاکتوس های بیابانی برای گلدهی به نور خورشید مستقیم نیاز دارد در غیر این صورت توانایی رشد و گلدهی خود را از دست می دهند.

کاکتوس زیبای اپونتیا

نیاز به آب و دمای مناسب :

در این زمینه لازم است ذکر کنیم که این کاکتوس یک کاکتوس بیابانی است و در دمای بالا را نیز تحمل می کند و نسبت به کم آبی مقاوم تر است.
برای آبیاری این کاکتوس باید دقت کنید که گلدان انتخابی حتما زهکش خوبی داشته باشد. زیرا در صورت آبیاری زیاد و مناسب نبودن زهکشی ریشه های کاکتوس دچار پوسیدگی می شوند.
بهتر است برای هربار آب دهی تا خشک شدن خاک صبر کنید.

کاکتوس انجیر تیغی

نیاز به کود :

برای گلابی خار دار یا همان کاکتوس راکتی کودی مناسب است که نسبت نیتروژن، فسفر و پتاسیم برابر باشد. اما اگر تمایل دارید کاکتوس رشد بیشتری داشته باشد می توانید از نیتروژن بیشتر استفاده کنید.

کاکتوس زبان مادرشوهر

روش های تکثیر اپونیتا :

تکثیر اپونتیا به دو روش امکان پذیر است . یکی از طریق کشت بذر و دیگری از طریق قلمه زنی است.
ما در اینجا قلمه زنی را پیشنهاد می کنیم، زیرا روش مطمئن تری است. قلمه زنی این کاکتوس بسیار راحت است و به شیوه ی زیر انجام میگیرد.

قلمه زنی کاکتوس راکتی ( اپونتیا) :

 1. برای قلمه زنی کاکتوس ها اولین کار، پیدا کردن یه قلمه ی مناسب است.
  قلمه ای برای کار مناسب است که بالای ۶ ماه سن داشته باشد. قلمه های جوان مناسب نیستند.
 2. برای جدا کردن قلمه از هر نوع گیاهی، باید ابزارها را استریل کرد و بهت راست از یک چاقو یا تیغ تیز برای اینکار استفاده کرد.
 3. یکی از پد های راکت مانند اپونتیا را که سن مناسبی داشته باشد انتخاب کنید و و آنرا از جایی که به پایه اصلی متصل شده جدا کنید.
 4. قلمه را چند روز در سایه قرار دهید تا قسمت برش داده شده خشک شود.
  این کار را برای جلو گیری از پوسیدگی گیاه در خاک و هم چنین برای جلوگیری از عفونت و قارچ ها انجام می دهیم.
 5. سپس قلمه را در گلدان مناسب بکارید و ده روز به آن فرصت دهید تا ریشه زایی کند. در این مدت از آبیاری کردن بپرهیزید.
  نگران خشک شدن گیاه نباشید. گیاه اپونتیا به کم آبی مقاوم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *